کد خبر : 31479
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آبان 1402 - 15:41

سفیر ایران در کره جنوبی: در زمان تبدیل وجوه پول‌های بلوکه شده، متحمل خسارت ۱۵ درصدی شدیم

سفیر ایران در کره جنوبی: در زمان تبدیل وجوه پول‌های بلوکه شده، متحمل خسارت ۱۵ درصدی شدیم
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: حملات هوایی رژیم صهیونیستی به اردوگاه پناهندگان در نوار غزه، جنایت آشکار جنگی است و در صورت عدم توقف خشونت، دستیابی به صلح در خاورمیانه غیر ممکن می‌باشد.

به گزارش اطلاع با ما به نقل از ایسنا، سعید کوزه چی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در گفت‌وگو با روزنامه دونگ آ ایلبو، حملات هوایی مکرر رژیم صهیونیستی به اردوگاه پناهندگان در جبالیا در نوار غزه را جنایت جنگی خواند و افزود: پس از آغاز جنگ هفتم اکتبر، حدود ۱۰ هزار نفر از ساکنان غزه کشته شده و اسرائیل، مسئول هرگونه بحران انسانی و تشدید وضعیت در این منطقه محسوب می‌گردد.

وی افزود: اکثر ساکنان غزه که در حملات رژیم صهیونیستی کشته شده‌اند زن و کودک بوده‌اند و جهان از جمله کره جنوبی باید برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی وارد عمل شود. رژیم صهیونیستی، تأسیسات غیر نظامی از جمله اردوگاه‌های پناهندگان، کلیسای ارتدوکس و آمبولانس‌ها را مورد هدف قرار داده و باید از این جنایات جلوگیری به عمل آید.

سفیر ایران در کره جنوبی، در این گفت‌وگو، ضمن اشاره به این واقعیت که حماس یک دولت قانونی است که از طریق انتخابات برگزیده شده، انکار و نادیده گرفتن این موضوع توسط رژیم صهیونیستی را محکوم نمود و افزود: رژیم اشغالگر اسرائیل، عملاً از سال ۲۰۰۷ میلادی به مدت ۱۶ سال نوار غزه را به محاصره خود در آورده است. به همین دلیل، غیرنظامیان غزه متحمل درد و غذاب شدیدی شده و این جنگ نیز دنباله همین اعتراضات به شمار می‌رود.

وی افزود: جوانان زیادی در غزه هستند که امیدی به بزرگ شدن ندارند و نمی‌دانند تا چه زمانی زنده هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: پنهان کردن اصل موضوع اشغال فلسطین و کوچاندن ساکنان غزه و صحبت از نابودی و حذف حماس، رویایی بیهوده است.

سفیر ایران، ضمن محکوم کردن رژیم صهیونیستی و با اشاره به پیمان اسلو که توسط یاسر عرفات رهبر فقید فلسطین با آمریکا و اسرائیل در سال ۱۹۹۳ میلادی منعقد گردید، گفت: این پیمان عملاً باطل است. رژیم اسرائیل به این پیمان پایبند نبوده و به ظلم و جنایت خود علیه ساکنان نوار غزه ادامه داده و مردم به این باور رسیده اند که مبارزه مسلحانه، تنها راه حل نهایی برای رهایی از یوغ و ظلم اسرائیل است.

سفیر کشورمان ضمن اشاره به وضعیت نامناسب افکار عمومی داخل اسرائیل در مورد رژیم نتانیاهو گفت: کار به جایی رسیده که برخی در رژیم صهیونیستی می‌گویند بیایید نتانیاهو را به حماس بدهیم و گروگان‌های غیر نظامی اسرائیلی را آزاد کنیم. مشکل اینجاست که رژیم نتانیاهو به منظور افزایش محبوبیت و بقای سیاسی، موضع راست افراطی را دنبال می‌کند.

سفیر ایران در سئول همچنین ساخت شهرک های یهودی نشین در سرتاسر کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی را محکوم نمود و مراتب نگرانی خود را نسبت به احتمال تبدیل شدن این منطقه به غزه دوم ابراز کرد.

سفیر کشورمان همچنین مواضع کاملاً مغایر و استانداردهای دوگانه غرب در مورد اوکراین و فلسطین و انتشار گزارش های مغرضانه را بسیار جدی ارزیابی کرد.

وی خاطر نشان کرد: رسانه‌های غربی، که از طرفی حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کنند، ظلم و ستم علیه فلسطینی‌ها را نادیده می‌گیرند و واقعیت بحران انسانی در نوار غزه تحریف شده و به عبارتی واقعیت ها، رسانه ای نمی‌شوند.

وی در مورد موضوعات مطرح شده مبنی بر اینکه ایران پشت حماس است و از آن حمایت می‌کند گفت: دلیل حمایت ما از حماس به خاطر آن است که نمی‌توانیم بحران انسانی در نوار غزه را نادیده بگیریم. دیدگاه‌ها مبنی بر اینکه این جنگ، یک جنگ نیابتی بین ایران و آمریکاست، در اصل نادیده گرفتن و تحریف آرمان‌های فلطسین محسوب می‌شود.

وی افزود: تلاش رژیم صهیونیستی برای برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان و سایر کشورها با هدف پنهان کردن ظلم و ستم علیه فلسطینیان و تنها به نفع این رژیم است.

سفیر ایران در پاسخ به سئوالی مبنی بر احتمال ورود حزب الله لبنان به جنگ گفت: حزب الله همواره به وعده خود عمل کرده است.

وی گفت: هر چند چگونگی ورود حزب الله به جنگ مشخص نیست ولی ورود حزب الله به جنگ، با هدف جلوگیری از کشتار غیرنظامیان و بحران انسانی در غزه خواهد بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول، با اشاره به اینکه تاریخ و قدمت همکاری میان ایران و کره جنوبی به بیش از هزار سال می رسد، بر تقویت و گسترش همکاری‌های دو جانبه تأکید نمود.

وی گفت: “کوشنامه”، منظومه حماسی و داستان زندگی آخرین پادشاه ایرانی (پرشیا) و شاهزاده کره ای (شیلا) است و نشان دهنده تعاملات کهن فرهنگی میان دو کشور می‌باشد. حتی برخی آثار و بقایای قدیمی‌به جای مانده از پرشیا، در دوره شیلا کشف شده است.

سفیر ایران افزود: روابط بین دو کشور که قدمت آن به بیش از هزار سال می رسد قبل از آغاز تحریم های دولت ترامپ، خوب و دوستانه بود.

وی افزود: اگر چه به دلیل آنچه تحریم های دولت ترامپ علیه ایران خوانده می‌شود مشکلات موقتی در مورد بلوکه شدن دارایی‌های ایران که ماحصل فروش نفت بود به وجود آمد، ولی اکنون این مشکلات رفع و بهبود یافته است.

وی از مساعدت دولت یون ساگ یال جهت آزادی دارایی‌های ایران، ماحصل فروش نفت که در کره جنوبی بلوکه شده بود – بلافاصله پس از انتصاب به این پست – قدردانی کرد.

سفیر ایران افزود: ایران در زمان تبدیل وجوه، متحمل یک خسارت ۱۵ درصدی شده است.

وی افزود: هر چند از منظر ایران این موضوع باید رسیدگی و به نحوی جبران گردد، ولی می‌توانیم با تقویت و گسترش همکاری‌ها و ظرفیت های موجود، مشکلات را حل و فصل کنیم و به عبارتی این خسارت ها را جبران نمائیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ایران با جمعیتی حدود ۸۷ میلیون نفر که اکثریت آن را جوانان تشکیل می دهند و منابع طبیعی از جمله نفت خام، گاز طبیعی و لیتیوم، پتانسیل و ظرفیت های زیادی برای همکاری با کره جنوبی که یک کشور پیشرفته صنعتی است، دارد.

وی در ادامه بر همکاری با کره جنوبی که یک کشور پیشرفته صنعتی است تأکید کرد.

سفیر ایران به خصوص بر همکاری در حوزه فناوری برق با کره جنوبی تأکید کرد.

وی ضمن اشاره به اولین سفر خانم پارک، رئیس جمهور اسبق کره جنوبی در سال ۲۰۱۶ میلادی گفت: از آن زمان به بعد، رئیس جمهور کره جنوبی به ایران سفر نکرده و نسبت به سفر یون ساگ یال به ایران ابراز امیدواری نمود.

وی از خلع سلا ح هسته ای شبه جزیره (که کره جنوبی و آمریکا آن را خلع سلاح هسته ای کره شمالی عنوان می‌کنند)، حمایت نمود و بر عزم مردم ایران جهت احیای توافق هسته ای با غرب تأکید کرد.

وی افزود: باید تمهیدات و تضمین‌هایی ایجاد شود تا از تکرار خروج یکجانبه از توافق، همانند دولت ترامپ جلوگیری به عمل آید.

کوزه چی در ادامه خاطر نشان کرد: انتظار می رفت تلاش ایران جهت احیای توافق هسته ای، الگویی برای کره شمالی در شبه جزیره بوده باشد.

سفیر کشورمان، نسبت به سفر اتباع کره ای به ایران ابراز امیدواری کرد و افزود: کسانی که به ایران سفر می‌کنند می‌گویند قبل از سفر نگرانی‌هایی داشته‌ایم ولی پس از سفر به ایران، بسیار احساس رضایت نموده‌ایم.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.