کد خبر : 101173
تاریخ انتشار : شنبه 5 خرداد 1403 - 16:14

۲میلیارددلار اظهارنامه درجریان در۷گمرک/قطعات خودرو دربم ماند

۲میلیارددلار اظهارنامه درجریان در۷گمرک/قطعات خودرو دربم ماند
در هفت گمرک از جمله گمرک امام خمینی، شهید رجایی، منطقه ویژه اقتصادی بم، فرودگاه امام خمینی (ره)، تهران، بوشهر و جلفا حدود ۲ میلیارد دلار کالا در قالب اظهارنامه‌های در جریان اظهار شده اما هنوز ترخیص نشده است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، براساس گزارشات مربوط به اظهار نامه‌های در جریان تشریفات ترخیص به تفکیک گمرکات اجرایی کشور فهرستی از اظهارنامه‌های در جریان از نظر وزن، ارزش دلاری، درصد سهم وزنی و درصد سهم ارزشی برای 30 گمرک اجرایی کشور تهیه شده است.

اظهارنامه‌های در جریان تشریفات کالا متعلق به 79 گمرک کشور است. 66 درصد وزنی و 23 درصد ارزشی کالاهای در جریان تشریفات کالا متعلق به گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) می‌باشد. این گمرک، عموماً گمرک تخصصی ترخیص کالاهای اساسی است.

طبق اعلام گمرک ایران، 11 درصد وزنی و 22 درصد ارزشی کالاهای در جریان تشریفات کالا متعلق به گمرک منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی می باشد. 2 درصد وزنی و 10 درصد ارزشی کالاهای در جریان تشریفات کالا متعلق به گمرک منطقه ویژه بم می باشد (عموما قطعات CKD و SKD خودروسازی).

سهم عمده کشنده‌ها و خودروهای سواری در کالاهای در جریان تشریفات

کالاهای در جریان تشریفات گمرکات فرودگاه امام خمینی(ره) ،تهران، منطقه ویژه اقتصادی بوشهر 1، جلفا، بازرگان و غرب تهران کالاهای به نسبت ارزشی می‌باشند.

ترخیص ۲۵۰۰ خودرو و تاکسی برقی از گمرک

بیشترین کالای در جریان تشریف ترخیص گمرکات مذکور (به غیر از فرودگاه حضرت امام خمینی (ره))، کشنده ها و خودروهای سواری می‌باشند. همانطور که در بالا عنوان گردید موضوع جهت رفع مشکل طی مکاتبه به حضور مقام محترم وزارت متبوع ایفاد گردیده است. در خصوص سایر موارد نیز گمرک برنامه‌های ذیل را آغاز کرده است:

تشکیل کمیسیون رسیدگی موارد خاص با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی و صاحبان کالا

تشکیل میز خدمت حضوری در گمرکات اجرایی

در گزارش مورد اشاره آماده است که انتظار می رود وزارتخانه‌ها و سازمان‌های همجوار با بهره‌گیری مناسب از این گزارش و ارائه بازخورد فوری، امکان افزایش سرعت تشریفات گمرکی و کاهش زمان ایستایی کالا در گمرکات را فراهم سازند.

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.