کد خبر : 108787
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 خرداد 1403 - 16:15

قالیباف: سیاست خارجی رکن رکین دولت من خواهد بود

قالیباف: سیاست خارجی رکن رکین دولت من خواهد بود
کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر در دولت چهاردهم مسئولیتی به دوش من گذاشته شود سیاست خارجی در این دولت برای بنده بسیار با اهمیت و رکن رکین دولت خواهد بود.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از میزان، محمدباقر قالیباف، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در میزگرد سیاسی که بعدازظهر امروز یکشنبه (۲۷خرداد) از شبکه سه سیما پخش شد، گفت: اگر در دولت چهاردهم مسئولیتی به دوش من گذاشته شود سیاست خارجی در این دولت برای بنده بسیار با اهمیت و رکن رکین دولت خواهد بود. همه دستگاههای دولتی در دولت چهاردهم یک طرف و بحث به سیاست خارجی هم یک طرف است چرا که بخش عمده مسایل جامعه و منافع ملی مان ریشه در سیاست خارجی دارد.

وی اظهار کرد: عزت، مصلحت و حکمت سه رکن در سیاست خارجی دولت چهاردهم است. در عرصه های بین المللی موضوع مان ایران و جانمایی ایران در روابط بین الملل است. موقعیت جغرافیایی ایرانی و جغرافیای سیاسی ایران یک ظرفیت و قدرت خدادادی است که نصیب ما ایرانیان است که باید به آن توجه کنیم.

قالیباف بیان کرد: در حوزه فرهنگی و اقتصادی آگاهی دارم ولی تسلط ندارم ولی در موضوعات بین الملل بیش از یک دهه شاگردی و دو دهه هم معلمی کردم. بر این باورم که اگر خدا به ما نفت و گاز و معادن نداده بود به تنهایی موقعیت ژئوپولیتک ما این ظرفیت را برای ما ایجاد می کرد که کشور را اداره کنیم . متاسفانه ما از این ظرفیت به خوبی استفاده نکردیم. برای استفاده از این ظرفیت نیاز به مدیریت قوی و آگاه که هم کارنامه و برنامه داشته باشد و هم شجاعت تصمیم گیری داشته باشد نیاز داریم.

وی ادامه داد: در دستگاه دیپلماسی آنگونه که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نکردیم چقدر پرونده های باز داریم که نتوانستیم آنها را به سرانجام برسانیم. راهبرد ما در سیاست خارجی اقتدار منطقی است که گسترش روابط با همسایگان اینجا تعریف می شود و دیگر راهبرد تقویت قدرت مقاومت است و اینکه هاب منطقه بودن در حوزه ترانزیتی باشیم.

کاظم غریب آبادی مشاور قالیباف در این میزگرد با اشاره به بحث رفع تحریم ها گفت: بحث رفع تحریم ها سیاست ما است و هدف مذاکره لغو واقعی تحریم و نه لغو تحریم ها روی کاغذ بلکه در عمل است این نیست که ما فعالیت هایمان را تعلیق و یا محدود کنیم و از آن طرف امریکا ادعا کند تعهداتشان را انجام داده است. رفع تحریم‌ها تا نتایج ملموسی نداشته باشد این تعهدات روی کاغذ هیچ ارزشی را ندارد اینکه فلان سفارت خانه ما در اروپا دسترسی برای افتتاح حساب را نداشته باشد در حالیکه مذاکرات در حال انجام بود نشان می داد که آنها اراده‌ ای برای انجام تعهداتشان ندارد.

وی با بیان اینکه خواست ایران رفع کامل همه تحریم ها در مذاکرات است، گفت: اجرا و نقض هر تعهدی را هم پیگیری می کنیم. مذاکرات در صورتی که به نتیجه مورد نظر برسد قدرت تجمیع سازی در داخل را دارد.

قالیباف ادامه داد: ضعف اساسی ما این است که اگر مدیری با تجربه باشد از این ظرفیت ها و فرصت ها استفاده می کنیم.

علی فکری دیگر مشاور قالیباف در این برنامه با اشاره به سیاست پایداری سازی روابط با عراق ، گفت: کریدورها فرصتی استثنای برای ایران است ، منابع در اختیار که نیازمند قدرت اجرایی و دولت پای کار است در این حوزه دو میلیارد دلار است که ظرفیت بالاتر از این است. موضوع فقط ریل و جاده نیست بلکه ترانزیت برق و گاز و صنعت نیز است.

اعلام وعده‌های اقتصادی قالیباف در انتخابات چهاردهم/ او درباره سفره مردم چه گفت؟

وی تاکید کرد: ما می خواهیم ایران را به منطقه ای تبدیل کنیم که قدرت های نو ظهور با هم همکاری داشته باشند. در حوزه مکران با ظرفیت ها و تصمیم سازی و برنامه های که هست می تواند به دروازه توسعه کشور تبدیل شود.

ابراهیم متقی کارشناس برنامه نیز با اشاره به تجربه و سوابق اجرایی قالیباف در شهرداری تهران پ نیروی انتظامی، گفت: اخلاق حرفه ای ایجاب می کند که فردی در حوزه ای که شاگردی کرده است فعالیتش را ادامه دهد. اقای قالیباف به مجلس رفت و الان این سوال مطرح است که اگر هرجا توزیع قدرت باشد باید مشارکت کنیم یا نگاهمان انباشتی باشد در حالیکه اخلاق حرفه ای رکن اساسی برای مسئولیتهاست.

وی با بیان اینکه دست برقرار ذهن بیقرار در حوزه های مسیولیتی ایجاد می کند، گفت: نگرانم موفقیت های گذشته تحت تاثیر مسئولیت های آینده ای باشد که فرد نقشی در آن نداشته است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.