کد خبر : 29233
تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 آبان 1402 - 9:44

در صف اول مطرح شد؛

خزاعی: ساخت سینما در شهرهای بالای صدهزار نفر

خزاعی: ساخت سینما در شهرهای بالای صدهزار نفر
رئیس سازمان سینمایی گفت: گام مهمی برای ساخت سالن سینما در مناطق محروم برداشته شده و تا آخر دولت سیزدهم مجموعا به هزار سینما در کشور می‌رسیم.

به گزارش اطلاع با ما به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی شب گذشته مهمان برنامه تلویزیونی «صف اول» بود که از شبکه خبر پخش می‌شد.

خزاعی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به ساخت سالن‌های جدید سینما در اقصی نقاط ایران گفت: ما قول داده ایم تا پایان دولت یعنی تا مهرماه سال ۱۴۰۴ که باید مسئولیت را به مدیر بعدی واگذار کنیم هزار سالن سینما در کشور ایجاد کنیم. زمانی که این قول را مطرح کردم خیلی‌ها به من گفتند که آرمانی حرف می‌زنید و این رقم غیرممکن است، اما گفتم اجازه بدهید وارد برنامه شویم.

وی اضافه کرد: اکنون ۵۷۰ سالن سینما در کشور داریم و باید ۴۳۰ سالن دیگر بسازیم تا به هزار سالن برسد. روز گذشته در شیراز دویست و سی و سومین سالن را افتتاح کردیم و فکر می‌کنم با برنامه‌ریزی صورت گرفته بتوان اتفاقات خوبی را رقم زد. اکنون قسمتی از سالن‌ها آماده شده و به زودی افتتاح خواهد شد و قسمتی دیگر نیز توسط سینما شهر در حال تجهیز است. فکر می‌کنم بتوانیم به هزار سالن برسیم.

۵۰ سالن سینمایی به زودی افتتاح خواهد شد

رئیس سازمان سینمایی درباره ساخت سینما در شهر‌های فاقد سالن گفت: مصوبه بسیار خوبی در شورای عالی سینما داشتیم که نتیجه آن در دولت بعدی دیده خواهد شد. در آنجا مصوب شد هر شهری که بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و فاقد سالن سینما است در سفر‌های استانی دولت، برایش مصوبه ساخت سینما درنظر گرفته شود. اولین شهر بعد از تصویب این مصوبه، شیراز بود که در سفر استانی آقای رئیس جمهور، ۴ سینما در ۴ شهر آن افتتاح شد. شهر بعدی که آقای رئیس جمهور سفر خواهند داشت، کردستان است و سالن‌هایش مشخص شده است. به نظرم با این اقدام بتوانیم تا ۳-۴ سال آینده به ۲ هزار سالن برسیم.

او با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به زیرساخت‌های سینما دارد، خاطرنشان کرد: این اتفاق در سال‌های گذشته رخ نداده بود و شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه هستیم. دولت توجه ویژه‌ای به ساخت سینما در مناطق محروم دارد. به این موضوع فکر کنید که شهری که ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، اما سالن سینما ندارد، چگونه است؟ احتمالا مردم آن تفریح کمتری دارند. البته سینما فقط تفریح نیست و دیگر ابعاد اجتماعی و آموزشی هم دارد. اکنون مطالبه عمومی شهرها، ساخت سالن سینما شده است.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه درخصوص اینکه چند شهر بدون سالن سینما داریم، گفت: براساس آماری که دارم، ۴۳ شهر بالای ۱۰۰ هزار جمعیت داریم که فاقد سینما هستند و ۹۵ شهر هم بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند، اما سالن سینما ندارند.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا این سینما‌های جدیدالاحداث از اقتصاد خوبی برخوردار هستند یا خیر، گفت: همانطور که می‌دانید سینما فراز و فرود دارد، در دوره‌ای اقتصاد خوبی دارد و در دوره‌ای دیگر اقتصادش ضعیف است. هم اکنون، اقتصاد سینما بسیار خوب است و مجددا، رونق به سینما بازگشته است. سینمادار‌ها راضی‌اند و مردم نیز به سینما‌ها بازگشته‌اند. تهیه‌کننده‌ها نیز کار‌های خوبی می‌سازند. البته این موضوع بدین معنا نیست که همه فیلم‌هایی که ما تولید می‌کنیم با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. بعضی فیلم‌ها با مخاطبان ارتباط برقرار کردند و برخی دیگر فروش کمتری دارند.

وی آماری از میزان فروش سینما در مدت اخیر ارائه کرد و گفت: هم اکنون ۶۰۰ میلیارد فروش را رد کرده و رکورد جدیدی در فروش سینما زده‌ایم. از نظر تعداد مخاطب نیز ۱۳ میلیون مخاطب را رد کردیم که باز هم رکورد به حساب می‌آید. به نظرم اگر با همین روند ادامه بدهیم و استقبال از آثار ادامه داشته باشد شاید اقتصاد سینما به ۱۰۰۰ میلیارد تا پایان سال برسد.

خزاعی توضیح داد: فیلم‌هایی داریم که رکورد فروش را زده‌اند. برای مثال، فیلم سینمایی فسیل دومین فیلم پرفروش بعد از انقلاب است. فیلم‌های اجتماعی نیز خوب می‌فروشند و ژانر کودک به شدت مورد استقبال خانواده‌ها قرار دارد. انیمیشن «بچه زرنگ» با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شده و پیش از این نیز انیمیشن پسر دلفینی چنین استقبالی را تجربه کرد. من فکر می‌کنم که اگر با مبانی گفتمانی مردم آشنا باشیم و برهمین اساس فیلم بسازیم مردم استقبال می‌کنند. مشکل ما این است که برخی از فیلم‌ها با مردم ارتباط برقرار نمی‌کنند. در حقیقت آن فیلم برای مردم نیست و برای خواسته‌های شخصی سازنده است. حتی ممکن است جشنواره‌ای باشد و یا در فضای هنر و تجربه باشد.

وی تاکید کرد: معتقدم هر فیلمی در هر ژانری، اگر خوش ساختار باشد و قصه و قهرمان داشته باشد، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا سرمایه گذاران تمایلی به سرمایه گذاری در سینما دارند یا خیر، گفت: بعد از رونقی که اتفاق افتاده، سرمایه گذاران از ورود به این عرصه استقبال می‌کنند. البته قبلا این گونه نبود. خاطرم هست اسفندماه سال گذشته یکی از دوستان در شورای راهبردی به من گفت سینما تمام شد و بعد از عید سینما ورشکسته می‌شود چرا که هیچ تولیدی وجود ندارد. به من می‌گفت این آینده بد را شما رقم زدید! به ایشان گفتم عجله نکنید. تاکنون درگیر مسائلی بودیم که شما برای سینما ایجاد کرده بودید و باید آن‌ها را مرتفع می‌کردیم. اکنون هم نمی‌گویم که شرایط اخیر نتیجه سیاستگذاری ماست، حتماً بچه‌های سینما و هنرمندان نیز همراهی می‌کنند.

وی اضافه کرد: جالب است بدانید که همان آقا چند مدت پیش به من گفت که مشغول احداث چند سالن سینما در بخش خصوصی هستم؛ بنابراین اکنون شاهد رونق تولید در سینما هستیم. سینماگران شاخص ما فیلم تولید می‌کنند و به سینما برگشته‌اند. علاوه براین شاهد فیلم‌ها با مضامین بسیار خوب و متنوع هستیم.

خزاعی درباره سیاست اصلی خود در سازمان سینمایی گفت: بنده در زمان ورود به سازمان سینمایی گفتم که استانداردسازی قوانین، مضامین و آیین‌نامه‌ها و اخلاق گرایی در آثار از اصلی‌ترین سیاست‌های ماست. درخصوص استانداردسازی باید بگویم که ما تمام قوانین و منویات را به صورت شفاف بیان کردیم. چرا باید سرمایه یک تهیه‌کننده به خطر بیفتد وقتی به او شفاف نمی‌گوییم که چه چیز‌هایی را می‌تواند بسازد و چه چیز‌هایی را نمی‌تواند بسازد؟ این به معنای این نیست که بخواهیم مانع فیلم سازی کسی بشویم بلکه می‌گوییم براساس قوانین اجتماعی کشور، این موارد را نباید در فیلم خود قرار بدهید.

وی در پایان گفت: مسائل اخلاقی و اجتماعی برای ما از اولویت بسیار زیادی برخوردار است. خاطرم هست روزی بود که خجالت می‌کشیدم همراه با خانواده برای تماشای برخی فیلم‌ها بروم. یعنی آن قدر مضامین سطح پایین در آن‌ها دیده می‌شد که دیدنش خجالت آور بود. خوشحالم که اکنون سینماگران ما منویات و قوانین را می‌دانند و براساس همین قوانین فیلم می‌سازند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.