کد خبر : 70909
تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 بهمن 1402 - 23:02

تراژدی فوتبال در روز هفتم جشنواره با حضور وزیر ارشاد/وقتی «آسمان غرب» گریه خانواده شهید شیرودی را درآورد

تراژدی فوتبال در روز هفتم جشنواره با حضور وزیر ارشاد/وقتی «آسمان غرب» گریه خانواده شهید شیرودی را درآورد
روز هفتم جشنواره فیلم فجر وزیر ارشاد از ادامه مسیر پرتره‌های قهرمانان دفاع‌مقدس خبری داد؛ دختر شهید شیرودی با تماشای «آسمان غرب» احساساتی شد و همکارانش در هوانیروز ارتش را به یاد روزهای بازی‌دراز انداخت.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، مجتبی برزگر: امروز تب فوتبال در برج میلاد از سینما داغ تر است!

همین چند روز پیش بود که با کامبک دیدنی ملی پوشان‌مان در برابر ژاپن، برای دقایقی از سینما فارغ شدیم و به دنیای فوتبالی‌ها رفتیم.

امروز ادامه همان مسابقات است و از دقایقی پیش بازی ایران در برابر قطر آغاز شده، خبرنگاران هم این مسابقه را در برج میلاد و روی پرده سینما تماشا می‌کنند.

البته تا اینجا هم روز پر خبری رو دنبال کردیم؛ فیلم سینمایی «آسمان غرب» در سانس اول روی پرده رفت و شور و حرارت سینمای جنگی را برای مان به ارمغان آورد.

حضور وزیر ارشاد در برج میلاد و کری‌های فوتبالی او با خبرنگاران هم به این شور و حرارت افزون کرد.

حالا همه ما به پرده نقره‌ای سینما چشم دوختیم و چشم‌انتظار یک بازی خوب دیگر از آن ملی‌پوشان فوتبال هستیم.

مسابقه فوتبال به پایان رسید. پایان بندی آن شبیه به یک ملودرام عاشقانه بود که قهرمانش در پایان فیلم تیر می‌خورد و می‌میرد. همین قدر دردناک و ناراحت‌کننده حالا ما ماندیم و جشنواره به امید پایان‌های بهتر.

آسمان غرب نمایش یک قهرمان بود؛ یک قهرمان آسمانی اما دست یافتنی.

فیلم سینمایی آسمان غرب روایتی متفاوت از شهید شیرودی و حماسه دلاوری‌های او در هشت سال دفاع مقدس است که امروز به برج میلاد آمد.

همراه با این فیلم، چند مهمان ویژه نیز به برج میلاد آمدند؛ پسر و یادگار شهید شیرودی‌ و‌ جمعی از پیشکسوتان هوانیروز ارتش.

ابوذر شیرودی فرزند شهید شیرودی جلوی دوربین ما آمد و به این نکته اشاره کرد: «به نظرمن آسمان غرب به نحوی تصویر نسبتا دقیقی از اتفاقاتی که در روزهای ابتدای جنگ تحمیلی روی داد را به تصویر بکشد.»

همسر شهید شیرودی به این نکته اشاره کرد که: خیلی صحنه‌های حماسی خوبی خلق کرده بودند.

عادله شیرودی دختر شهید شیرودی است؛ او در جریان تماشای فیلم بارها احساساتی شد و به تعبیر خودش صحنه‌هایی از این فیلم بارها گریه او را درآورد. او به خبرنگار تسنیم گفت: من به آقای کی‌مرام گفتم انتظار داشتم صحنه اغراق‌آمیز ببینم آنقدر طبیعی و منطق با خاطرات مادرم و دوستان پدرم شنیده بودم که من واقعا حیرت زده بودم و با برخی از صحنه‌های فیلم هم گریه کردم.

سرتیپ دوم خلبان مهدی علیزاده از همرزمان و همکاران شهید شیرودی تاکید کرد: من در کلیه آسمان‌های غرب و بازی‌دراز خودم پرواز کردم قصر شیرین و بازی‌دراز یکی از مواردی بودند که خودم این صحنه‌ها را دیدم به یاد پروازها و رشادت‌های برادران عزیز شهیدمان افتادم.

حبیب والی‌نژاد که تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده دارد خاطرنشان کرد: من فقط می‌توانم بگویم که آسمان غرب مثل شرایطی که شهید شیرودی در اول جنگ داشت ساخته شد. شرایط سخت و می‌بایست این شرایط برای عوامل تولید درک می‌شد.

محمد عسکری کارگردان این فیلم در یک جمله آسمان غرب را این‌گونه روایت کرد: آسمان غرب در حقیقت قهرمانش از دل مردم بیرون می‌آید؛ برای مردم می‌جنگد.

میلاد کی‌مرام بازیگر‌ نقش شهید شیرودی است. او مقابل دوربین تسنیم قرار گرفت و حرف‌های قابل توجهی را بر زبان آورد. او گفت که غیرتمندی و ناموس پرستی شهید شیرودی مهمترین ویژگی‌های او بوده است.

کی‌مرام به خبرنگار تسنیم گفت: قطعا بزرگترین ویژگی شهید شیرودی وطن‌پرستی، ناموس‌پرستی و خاک‌‌پرستی‌اش است. به خاطر ایران ایستاده و دفاع کرده و این مهمترین چیزهایی است که باید به نسل‌های جدیدمان بگوییم بدون هیچ گرایش و وطن‌پرستی باید این نکات را بگوییم. ناموس‌پرستی نیازی به گرایش ندارد. و بزرگترین خصوصیت علی‌اکبر شیرودی همین بود.

از سیمرغ گرفتن بازیگر «پروین» تا توضیحات دبیر جشنواره درباره «بی‌بدن»

ملکه آلیشون بعد از سال‌ها ما را به یاد سینمای موفق کودک و نوجوان در دهه 60 و 70 برد. آن روزهایی که کارگردانان بزرگ سینمای ایران ترجیح می‌دادند برای این قشر فیلم بسازند و از قضا پرطرفدار هم بود.

نشست خبری این فیلم بیشتر تحت تأثیر مسابقه فوتبال ایران و قطر برگزار شد و به همین دلیل خیلی سریع به پایان رسید.

کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم هم با همراهی خوب خود این زمینه را فراهم کردند تا هرچه سریع‌تر مقدمات پخش فوتبال و برنامه های جانبی تدارک دیده شده فراهم شود.

کارگردان ملکه آلیشون به این نکته اشاره کرد: آلیشون یک درخت 3000 ساله‌ای است که سه سال پیش به خاطر یک طوفان شکست و باعث شد من این اتفاق را سوژه قرار بدهم که برای مخاطب بتوانم به عنوان یک الگو درباره طبیعت صحبت کنم.

فیلم سینمایی نبودنت، تلنگر کاوه سجادی حسینی به موضوع مهاجرت از جنس سینماست، فیلمی اجتماعی که شاید در گیشه نتواند موفق عمل کند اما حرفهای جدی برای گفتن دارد.

به جز شیوا سرمست، بقیه بازیگران اصلی این فیلم سینمایی به نشست خبری این فیلم نیامدند تا بسیاری از سوالات خبرنگاران بی پاسخ بماند.

کاوه سجادی حسینی در خصوص این فیلم به خبرنگار تسنیم گفت: فیلم نبودنت در یک بستر عاشقانه روایت می‌شود که مفهوم اصلی آن عشق و فقدان است. سعی کردیم در این فیلم به مسایل مهاجرت در داخل نه بیرون آن بپردازیم. غیرقانونی رفتن از ایران چه بلایی سر خانواده می‌آورد و آدم‌هایی که به هر طریقی منتظرند.

وزیر ارشاد در روز شلوغ جشنواره به برج میلاد آمد. کری‌های فوتبالی بین او و خبرنگاران و حضورش در سالن برای تماشای مسابقه یکی از مهم‌ترین حواشی امروز بود. او در مصاحبه با تسنیم درباره ساخت پرتره‌های سینمایی از قهرمانان جنگ سخن گفت و اخبار خوبی از تولیدات جدید سینمایی در این حوزه داد.

او درباره پرتره‌های دفاع مقدسی و باز شدن این مسیر در سازمان سینمایی و رونمایی از چنین فیلم‌هایی در جشنواره فجر و برنامه‌های آینده در این زمینه گفت: «سیاست اصلی ما حمایت تنظیم‌گرانه از تمام هنرمندان است. در مرز قانون می‌ایستیم و در این مسیر هیچ کس برای ما فرقی ندارد ولی جایی که پای حمایت از مجموعه‌های وزارت فرهنگ باشد، گزاره‌هایی را تقویت می‌کنیم که به اقتدار و هویت ملی و آینده پیش‌روی غرورآفرین ما بپردازد. خوشحالم این نگاه حمایتی باعث شده با همکاری همه مجموعه‌ها و بخش خصوصی که جشنواره فیلم فجر امسال را با نام انقلاب اسلامی بسیار نزدیک ببینم و بنای دولت همین است که این مسیر را با قوت ادامه دهد.»

همه‌چیز آماده بود تا بهار سینمای ایران با بهار فوتبال کشورمان پیوند بخورد و شاهد یک اتفاق فوتبالی خوب باشیم، اما نشد که نشد.

18 بهمن یعنی هفتمین روز جشنواره فجر چهل و دوم را با فوتبال به یاد می‌آوریم نه با سینما!

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.