کد خبر : 79637
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1402 - 12:26

توافقی روی عدد و رقم سبد معیشت نشده است

برگزاری اولین جلسه رسمی شورای‌عالی کار برای دستمزد امروز

برگزاری اولین جلسه رسمی شورای‌عالی کار برای دستمزد امروز
عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران درباره جلسه امروز شورای‌عالی کار گفت: توافق به‌روی کلیات و مبنای محاسبه سبد معیشت صورت گرفته است اما هنوز توافقی روی مبلغ نهایی انجام نشده است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، کمتر از 10 روز تا پایان سال باقی مانده است و تأکید نمایندگان کارگران تعیین عدد و رقم سبد معیشت و ورود به بحث مزد 1403 است. کارگری‌ها اعتقاد دارند دستمزد باید بتواند هزینه‌های معیشت کارگران را تأمین کند و از سوی دیگر دستمزد باید متناسب با ماده 41 قانون کار و تورم باشد.

امسال چندین جلسه کمیته مزد ذیل شورای‌عالی کار تشکیل شد, اما به نتیجه‌ای مشخص منجر نشد, چرا که در جلسات ابتدای کمیته مزد بحث مزد منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت، از دو جلسه قبل نیز با توجه به سبد ارائه‌شده از سوی انستیتو تغذیه نیز کارگران نسبت به کاهش کالری اعتراض داشتند و بیان می‌کردند, ارائه این سبد غذایی از سوی وزارت بهداشت به‌دلیل ارزان‌سازی سبد است. امروز 21 اسفند ماه اولین جلسه شورای‌عالی کار در راستای تعیین مزد 1403 برگزار می‌شود.

علیرضا میرغفاری، عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران درباره آخرین وضعیت هزینه‌های سبد معیشت می‌گوید: توافق به‌روی کلیات و مبانی محاسبه سبد معیشت صورت گرفته است، اما هنوز توافق روی مبلغ نهایی میان گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته مزد صورت نگرفته است.

دستمزد کارگران عقب‌تر از سبدمعیشت/۱۵میلیون تومان حداقل سبد معیشت

وی ادامه داد: برخی اقلام از سبد کارگران حذف شده است و نمایندگان کارگری پافشاری به‌روی برگرداندن این اقلام در محاسبه سبد غذایی کارگران دارند و همین باعث شده است مبلغ سبد به‌اشتباه ارزان شود و در نتیجه به‌منظور تلاش برای اصلاح عدد و رقم سبد معیشت به توافق نرسیدیم.

میرغفاری گفت: اثر حجم کالری کاهش‌یافته و اقلام حذف‌شده در سبد را وقتی محاسبه کنیم حدود 2 تا 3 میلیون می‌شود, بنابراین ایستادگی طرف کارگری این است که پای ارقام عدد و معیشت کارگران پافشاری کند.

این عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران با ابراز اینکه “امروز 21 اسفند ماه جلسه اول شورای‌عالی کار برای بررسی موضوع حداقل مزد 1403 برگزار می‌شود” گفت: هنوز بحثی درباره موضوع محاسبه نرخ تورم مبنای بانک مرکزی و سایر مباحثی که مربوط به شورای‌عالی کار است، انجام نشده است و از نظر اصولی ابتدا باید کمیته مزد ارزیابی فنی خود از سبد حداقل معیشت را به شورای‌عالی کار ارائه کند و سپس شورا درباره مزد تصمیم بگیرد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS
YouTube
YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share