کد خبر : 96804
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1403 - 21:23

خرازی:

اگر اسرائیل بخواهد ایران را تهدید هسته‌ای کند، در دکترین هسته‌ای تجدیدنظر می‌کنیم

اگر اسرائیل بخواهد ایران را تهدید هسته‌ای کند، در دکترین هسته‌ای تجدیدنظر می‌کنیم
«سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی روز یکشنبه و طی سخنانی در سومین نشست گفتگو‌های ایرانی-عربی با عنوان «برای همکاری و تعامل» اظهار داشت: امیدوارم این جلسات موجبات نزدیکی فکری شود و باب تعامل و همکاری بیشتر بین ایران و کشور‌های عربی فراهم شود. امروزه گرفتار جنگ غزه هستیم و همه باید تلاش کنند این جنگ متوقف شود.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از فرارو، «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی روز یکشنبه و طی سخنانی در سومین نشست گفتگو‌های ایرانی-عربی با عنوان «برای همکاری و تعامل» اظهار داشت: امیدوارم این جلسات موجبات نزدیکی فکری شود و باب تعامل و همکاری بیشتر بین ایران و کشور‌های عربی فراهم شود. امروزه گرفتار جنگ غزه هستیم و همه باید تلاش کنند این جنگ متوقف شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه با حمایت اروپا و آمریکا جنگ غزه همچنان ادامه دارد، آمریکا و اروپا از یک طرف تسلیحات کشنده در اختیار اسرائیل قرار می‌دهند که علت اصلی ادامه این جنگ است و از طرف دیگر برای مردم عادی و زنان و کودکانی که به شهادت می‌رسند، اشک تمسلح می‌ریزند. این چه معنایی دارد؟ آیا این پذیرفتنی است؟ اگر می‌خواهید به مردم غزه آسیب بیشتری نرسد، اسلحه نفرستید، کمک نکنید، بگذارید این جنگ فروکش کند.

خرازی افزود: کشور‌های اسلامی تلاش کرده‌اند جلسات خوبی در سازمان همکاری اسلامی برگزار و بیانیه‌های خوبی صادر شده، اما بیانیه کافی نیست؛ انتظار می‌رود کشور‌های اسلامی باید رژیم صهیونیستی را تحریم کنند، نه تنها خودشان تحریم کنند بلکه کشور‌های آمریکایی و اروپایی را تحریم کنند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: افکار عمومی جهانیان بیدار است، می‌بینید در کشور‌های مختلف علیه سیاست‌های دولت‌های اروپایی و آمریکا تلاش می‌کنند تا فشار‌هایی را وارد کنند.

وی افزود: مذاکراتی غیرمستقیم بین حماس و اسرائیل برقرار بوده، ولی اصولا اسرائیلی‌ها مذاکره پذیر نیستند؛ اگر تن به مذاکره دهند و به توافقی برسند، آن را در عمل منتفی می‌کنند و به مراتب مختلف با حمایت آمریکا و اروپا متاسفانه توافقات انجام شده را به سمت انحراف می‌برند؛ مثال بارز آن همین قرارداد اسلو است.

خرازی خاطرنشان کرد: در این روز‌های اخیر دیدیم به رغم موافقت حماس با پیشنهادی که مصر و قطر داده بودند اسرائیلی‌ها آن را نپذیرفتند و به تجاوز در رفح دست زدند. این نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها فقط با زبان زور وارد میدان می‌شوند و اهل مذاکره جدی نیستند.

وی همچنین اظهار داشت: ما در برابر این رژیم چه کار باید کنیم؟ فکر می‌کنم بایستی قوی باشیم. اگر بتوانیم بدون پشتیبانی بیگانگان بر اساس اتکا به منابع خودمان و به صورت مستقل قوی باشیم، می‌توانیم در برابر این تجاوزات واکنش لازم را بدهیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه گفت: ما از قوی بودن همه کشور‌های منطقه استقبال می‌کنیم، بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر کشور‌های منطقه قدرت زیادی پیدا کنند موجب بی‌ثباتی است، اما غیر از این است؛ وقتی همه کشور‌ها قوی باشند، همه منطقه قوی خواهد بود و دربرابر تجاوز بیگانگان منطقه می‌تواند مقابله کند.

تحلیل جدید از یک اندیشمند سیاسی: ایران و اسرائیل در نگاه عربستان

وی تصریح کرد: به این دلیل آمادگی کامل داریم چه از نظر تسلیحات نظامی یا فناوری‌های نوین، به همه کشور‌های منطقه کمک کنیم تا این‌که منطقه آمادگی پیدا کند از منابع جمعی خودش دفاع و زمینه‌های صلح پایدار و بازدارندگی بیشتر را محقق کند.

خرازی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل این منطقه، موضوع هسته‌ای است. می‌دانید که اسرائیل دارای سلاح‌های هسته‌ای است که متاسفانه با کمک اروپایی‌ها و حمایت آمریکا به دست آورده است، البته ما همواره اعلام کردیم که خواهان منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای هستیم، اما راه‌حل چیست؟ راه‌حل این است؛ اسرائیل که تنها دارنده سلاح هسته‌ای است، خلع سلاح شود. اگر نشود منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای محقق نخواهد شد و رقابت هسته‌ای تشکیل می‌شود.

وی یادآور شد: من در مصاحبه با الجزیره اعلام کردم اگر اسرائیل جسارت کند و بخواهد ایران را تهدید هسته‌ای کند، ممکن است در دکترین هسته‌ای تجدیدنظر کنیم. آمریکایی‌ها عکس العمل نشان دادند که ما نمی‌گذاریم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد. ما که اولا خواهان سلاح هسته‌ای نیستیم، البته فتوای رهبری درباره حرمت تولید و کاربرد سلاح هسته‌ای وجود دارد، اما اگر دشمن شما را تهدید کند چه کار باید کنیم، ناچار می‌شویم تغییراتی داشته باشیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین اظهار کرد: البته آمریکایی‌ها گفتند دیپلماسی بهترین راه است. بنشینید صحبت کنیم که چگونه می‌شود منطقه را عاری از سلاح هسته‌ای کنیم، اما این شما بودید که از برجام خارج شدید، امروز هم آمادگی ندارید به میز مذاکره برگردید، بعد می‌گویید دیپلماسی بهترین راه است. بله ما هم می‌گوییم بهترین راه است آمادگی داریم به مذاکره برگردیم.

خرازی همچنین گفت: بیگانگان تلاش می‌کنند با اشاعه ایران هراسی به‌خصوص بعد از عملیات وعده صادق به کشور‌های منطقه بگویند ایران قوی است و باید از ایران بترسید، در حالی که قدرت نظامی ایران صرفا برای دفاع از خودش است. ایران ۲ و نیم یا سه قرن است که هیچ جنگی را علیه کشور دیگری آغاز نکرده، اما اگر به آن تجاوز کردند، دفاع کرده است؛ نمونه‌اش دفاع در برابر تجاوز عراق، یا دفاع در برابر تجاوز اسرائیل در همین وعده صادق است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.