کد خبر : 98538
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 - 11:15

اختصاص خط اعتباری برای حمایت از مسکن کارگران

اختصاص خط اعتباری برای حمایت از مسکن کارگران
معاون تعاون وزیر کار با اشاره به اختصاص خط اعتباری ۸هزارمیلیارد تومانی برای توسعه تعاونی‌ها گفت: مبلغ ۲هزار میلیارد تومان با هدف حمایت از احداث مسکن کارگران در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن، در سراسر کشور برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، روز گذشته ارسلان مالکی، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت مسکن کارگران و این‌که کدام پیمانکاران می‌توانند از این ظرفیت برای کارگران مجموعه استفاده کنند، اظهار داشت: تا کنون برای 140هزار واحد مسکن کارگری زمین تأمین شده است و هر منطقه‌ای که بتوانیم زمین را تأمین کنیم نسبت به ارایه زمین برای مسکن کارگران اقدام می‌کنیم، اما این اراضی به پیمانکاران تعلق نمی‌گیرد بلکه اگر مدیران صنایع بتوانند در مناطقی که اراضی تأمین شده است، برای کارگران مسکن بسازند با آنها نهایت همکاری را خواهیم داشت، البته اگر مدیران صنایع پای کار نیایند باز هم از روش‌های دیگری برای خانه‌دار کردن کارگران اقدام می‌کنیم.

اصل 31 قانون اساسی می‌گوید که دولت در جهت تأمین مسکن مناسب برای خانواده‌های ایرانی، موظف و مسئول است، همچنین در بخشی از این قانون گفته می‌شود که اولویت با کسانی است که نیازمندتر هستند که مشخصاً به کارگران و روستاییان اشاره دارد.

بر اساس آمارهای رسمی، اجاره‌بهای سنگین مسکن بخش زیادی از درآمد کارگران را به خود اختصاص می‌دهد و عملاً پولی برای هزینه‌های دیگری مثل درمان، آموزش و… باقی نمی‌ماند. اقدامات دولت برای پرداخت وام مسکن نیز چندان فایده‌ای نداشته است، کدام کارگر است که با وجود اجاره‌بهای سنگینی که می‌پردازد، قادر به پرداخت اقساط سنگین وام مسکن نیز باشد؟!

یکی از راه‌های حمایت از مسکن کارگران تقویت تعاونی‌های مسکن و استفاده از ظرفیت آنها برای خانه‌دار شدن کارگران است، که حامد ویس‌کرمی, معاون تعاون وزارت کار می‌گوید: مبلغ 2هزار میلیارد تومان با هدف حمایت از احداث مسکن کارگران در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن، در سراسر کشور برنامه‌ریزی شده است.

ویس‌کرمی با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری این معاونت با بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون می‌گوید: در راستای ارتقای سهم بخش تعاون به 25درصد از اقتصاد ملی, خط اعتباری 8هزار میلیارد تومانی برای حمایت و پشتیبانی از تعاونی‌های کشور لحاظ شد.

معاون تعاون وزیر کار گفت: در قالب این خط اعتباری جدید 6هزار میلیارد تومان برای حمایت از تعاونی‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی با هدف ایجاد اشتغال جدید و تثبیت آن با اولویت اتمام طرح‌های نیمه‌تمام، توسعه‌ای و ایجادی (جدید)، صادرات‌محور، شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان و زنان، تعاونی‌های مستقر در مناطق روستایی و کم‌برخوردار و محروم طرح‌های زنجیره ارزش، از محل منابع تحت‌اختیار بانک توسعه تعاون اختصاص یافت.

اقساط وام مسکن برای کارگران کاهش می‌یابد

وی اضافه کرد: مبلغ 2هزار میلیارد تومان باقی‌مانده نیز با هدف حمایت از احداث مسکن کارگران در قالب شرکت‌های تعاونی مسکن در سراسر کشور برنامه‌ریزی شده است.

ویس‌کرمی گفت: تمام طرح‌های تعاونی برای ایجاد، توسعه، تکمیل، به ظرفیت‌رسانی، اخذ تسهیلات سرمایه در گردش، افزایش برنامه ارتقاء کیفی، کسب استاندارد، بهره‌وری و ایجاد زنجیره ارزش به‌شرط داشتن دلایل کافی اقتصادی، فنی و مالی می‌توانند از منابع این خط اعتباری استفاده کنند.

معاون امور تعاون تأکید کرد: برای بهره‌مندی از تسهیلات این خط اعتباری لازم است تقاضای مربوط به اخذ تسهیلات در سامانه الکترونیکی جامع و هوشمند بخش تعاون به‌نشانی http://taavon.mcls.gov.ir توسط متقاضی به‌همراه مدارک و مستندات لازم و در زمان مقرر بارگذاری شود. برای اخذ تسهیلات، سهم آورده متقاضی از کل سرمایه‌گذاری نباید کمتر از 20درصد کل سرمایه‌گذاری طرح باشد.

ویس‌کرمی بیان کرد: طرح‌های با هدف اشتغالزایی و رویکرد صادرات، ایجاد زنجیره ارزش، دانش‌بنیان، تأمین نیاز تولیدکنندگان، توسعه مناطق محروم، روستایی و زنان در بهره‌مندی از تسهیلات دارای اولویت هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.