کد خبر : 75889
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 اسفند 1402 - 21:16

یکی از دلایل اصلی اهمیت انتخابات در ایران که کمتر دیده می‌شود

یکی از دلایل اصلی اهمیت انتخابات در ایران که کمتر دیده می‌شود
تاریخ ۷ هزارساله ایران، ۷ هزار سال دیکتاتوری و استبداد را تجربه کرده است و رابطه مردم و حاکمیت در این نظام‌های استبدادی و دیکتاتوری رابطه ارباب و رعیتی بوده و وظیفه مردم در این نوع حکومت‌ها فقط اطاعت و پرداخت مالیات بوده است.

به گزارش اطلاع با ما  تاریخ ۷ هزارساله ایران، ۷ هزار سال دیکتاتوری و استبداد را تجربه کرده است و رابطه مردم و حاکمیت در این نظام‌های استبدادی و دیکتاتوری رابطه ارباب و رعیتی بوده و وظیفه مردم در این نوع حکومت‌ها فقط اطاعت و پرداخت مالیات بوده است.
به ویژه در تاریخ معاصر دو قرن اخیر حکومت قاجار و پهلوی وابسته‌ترین حکومت‌های تاریخ پادشاهی ایران بودند که اراده بیگانه در این کشور حرف اول و آخر را در همه امور می‌زد. دو کشتار ۱۰ و ۶ میلیونی در دو جنگ جهانی اول و دوم در اواخر قاجار و دوره پهلوی و جدا شدن ۱۸ شهر در زمان قاجار و ۱۷ منطقه استراتژیک و شهر در دوره پهلوی و تحقیر ملت ایران نمونه‌هایی از عملکرد این دوران استبدادی بوده است!
پهلوی در متن دو حرکت دموکراسی‌خواهی ایرانیان طی دو کودتا با اراده انگلیس و آمریکا در کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه نهضت دموکراتیک مشروطیت و نفت به قدرت رسید.
پهلوی تنها حکومت پادشاهی تاریخ ایران بود که با اراده بیگانه آمد و با اراده بیگانه رفت! در وابستگی رژیم پهلوی همین بس که شاه می‌گفت من عروسک خیمه‌شب‌بازی بودم که آمریکایی‌ها نخ‌هایش را می‌کشیدند!
در تاریخ پادشاهی و استبدادی ایران جابه‌جایی قدرت همواره با کودتا، جنگ داخلی، تجزیه کشور، کشتار مردم، ناامنی، بی ثباتی و بدبختی مردم توأم بود که عقب‌ماندگی ایران را نهادینه می‌کرد.

 

بیانیه مهم سپاه پاسداران درباره انتخابات ۱۱ اسفند

پس از انقلاب این روندهای تحقیرآمیز و قدرت‌زدا متوقف شد و کارگزاران با رأی مردم به قدرت رسیدند یا کنار زده شدند و برای افراد صالح امکان دستیابی به قدرت با رأی مردم برای اولین بار فراهم شد که البته چنین سازوکار مردم‎سالارانه‌ای در جهان نیز کم نظیر و بدیع بود، چه رسد در تاریخ دیکتاتوری ایران! برگزاری حدود ۴۰ انتخابات با حضور افراد و جریان‌های مختلف و به قدرت رسیدن افرادی که بعضاً با جمهوری اسلامی ایران زاویه هم داشتند، سندی بر این مدعاست، به قدرت رسیدن رقبای دولت‌های مجری انتخابات علی رغم میل دولت مجری انتخابات و همچنین تغییر دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هر انتخابات جدید سند دیگری بر این ادعاست.
نهادینه شدن دموکراسی با مشارکت حداکثری و هدفمند در فرستادن افراد متعهد و متخصص، حداقل کاری است که مردم در حفظ این دستاورد بی‌نظیر انقلاب می‌توانند انجام دهند تا مانع از هرج و مرج، ناامنی و جنگ داخلی و در نتیجه نابودی کشور شوند. به ویژه اینکه صهیونیسم حاکم در غرب در هیچ شرایطی با ایران قوی کنار نخواهد آمد و ۴۵ سال عملکرد آنها مؤید این موضوع است و تنها با قوی شدن با سرخط اثبات جایگاه مردمی انقلاب است که دشمن عقب‌نشینی می‌کند و مجبور به کنار آمدن با ایران قوی می‌شود.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.