کد خبر : 58058
تاریخ انتشار : جمعه 15 دی 1402 - 13:33

کمترین و بیشترین بیکاری در کدام استان هاست؟

نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی شد

نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی شد
بررسی آمارهای مرکز آمار ایران بیانگر این است که نرخ اشتغال در ۹ استان در فصل پاییز امسال بالای ۴۰ درصد بوده است و نرخ بیکاری در ۱۹ استان روند کاهشی داشته و این نرخ در ۲۴ استان تک رقمی شده است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، مطابق آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در 19استان روند کاهشی داشته و این نرخ در 24 استان تک رقمی شده است. به عبارت بهتر در پاییز1402 در 24 استان نرخ بیکاری تک رقمی و در 7استان 2رقمی مانده است.

*کدام استان ها بیشترین کاهش نرخ بیکاری را داشتند؟

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بیانگر این است که بیشترین کاهش نرخ بیکاری در استان‌های کردستان، همدان و یزد به ثبت رسیده است. به ترتیب این نرخ در استان کردستان از 13.8 به 9.7 درصد، استان همدان از 9.6 به 7 درصد و یزد از 9.5 به 7 درصد رسیده است.

*کدام استان ها کمترین نرخ بیکاری را دارند؟

استان‌های مازندران با 5.1 درصد، خراسان‌رضوی با 5.4 و تهران با 5.4 درصد سکان‌دار پایین‌ترین نرخ بیکاری فصل پاییز امسال در کشور هستند.
کاهش نرخ بیکاری و افزایش آمار اشتغال به روایت آمارها در دولت سیزدهم دیده شده است.

نرخ بیکاری ۲۵ استان تک رقمی شد/ افزایش ۰.۶ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی

*افزایش نرخ اشتغال در 19 استان

براساس گزارش‌گیری مرکز آمار، بررسی وضعیت اشتغال در فصل پاییز امسال نسبت به فصل پاییز سال 1401 نشانگر افزایش این نرخ از 37.7 به 38.3 است.
از این‌رو بررسی نسبت اشتغال جمعیت 15 ساله و بیشتر، بیانگر رشد 0.6 درصدی نرخ اشتغال در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته(پاییز 1401) است. طبق تعریف گزارش مرکز آمار، اشتغال 44ساعت و بیشتر در هفته 71.9درصد از جمعیت شاغل را تشکیل می‌دهد و 28.1 درصد نیز کمتر از 44ساعت در هفته کار می‌کنند. بررسی روند اشتغال در استان‌های کشور نشان می‌دهد که این روند در 19 استان نیز رشد داشته است. همچنین بیشترین روند افزایش اشتغال به استان‌های خراسان‌شمالی با 4.4 درصد، هرمزگان با 3.5 درصد و گلستان با 2.2 درصد اختصاص دارد.
نرخ اشتغال در 9 استان در فصل پاییز امسال بالای 40 درصد است و استان زنجان همچنان رکورد‌دار بیشترین نرخ اشتغال در کشور با 46.2 درصد است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.