کد خبر : 96797
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1403 - 21:17

خرازی خطاب به آمریکایی‌ها:

شما بودیدکه از دیپلماسی فرار کردید

شما بودیدکه از دیپلماسی فرار کردید
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: شما بودید که از دیپلماسی فرار کردید. مگر شما نبودید که از برجام خارج شدید؟ مگر شما نیستید که امروز هم آمادگی ندارید به میز مذاکره برگردید

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از واحد مرکزی خبر، سید کمال خرازی عصر امروز (یکشنبه) ۲۳ اردیبهشت ماه در سومین نشست گفتگو‌های ایرانی – عربی برای همکاری و تعامل که از سوی شورای راهبردی روابط خارجی در هتل آزادی تهران در حال برگزاری است، طی سخنانی گفت: ما امروز گرفتار جنگ غزه هستیم و همه باید تلاش کنند این جنگ متوقف شود که متاسفانه با حمایت آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد. وی بیان کرد: آمریکا و اروپایی‌ها از یک طرف تسلیحات کشنده در اختیار اسرائیل قرار می‌دهند که علت اصلی ادامه این جنگ است و از رژیم اسرائیل حمایت مالی می‌کنند و از یک طرف هم اشک تمساح برای مردم عادی و زنان و کودکانی که در جنگ به شهادت می‌رسند، می‌ریزند. خرازی پرسید: آیا این پذیرفتنی است؟ اگر می‌خواهید به مردم غزه آسیب بیشتری نرسد، اسلحه نفرستید و کمک نکنید و بگذارید این جنگ فروکش کند. وی گفت: کشور‌های اسلامی در جلسات سازمان همکاری اسلامی تلاش کرده و بیانیه‌های خوبی صادر شده، ولی بیانیه کافی نیست. انتظار می‌رود کشور‌های اسلامی رژیم اسرائیل را تحریم کنند و نه فقط خودشان تحریم کنند، بلکه اروپا و آمریکا را تحت فشار قرار دهند که این رژیم خونخوار را تحریم کنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: به شکر خدا افکار عمومی جهان بیدار است و در کشور‌های مختلف علیه سیاست‌های دولت‌های اروپا و آمریکا تلاش می‌کنند که برخی از حقایق موجود در فلسطین را منعکس کنند. اسرائیلی‌ها مذاکره پذیر نیستند
خرازی ادامه داد: مذاکرات بین حماس و اسرائیل به صورت غیرمستقیم برقرار بوده ولی اصولا اسرائیلی‌ها مذاکره پذیر نیستند و اگر تن به مذاکره بدهند و به توافق برسند، آن را در عمل منحرف می‌کنند، چنانکه دیدیم چه بر سر قرارداد اسلو آمد و در مراتب مختلف با حمایت آمریکا و اروپا متاسفانه توافقات انجام شده را به سمت انحراف می‌برند.
وی گفت: مثال بارز آن قرارداد اسلو است. در روز‌های اخیر شاهد بودیم به رغم موافقت حماس پیشنهادی که قطر و مصر مشترکا داده بودند، اسرائیلی‌ها نپذیرفتند و به رفح حمله کردند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجهی بیان کرد: باید قوی باشیم و اگر بدون پشتیبانی بیگانگان و براساس اتکا به منابع خودمان و به صورت مستقل، قوی باشیم، می‌توانیم در برابر تجاوزات واکنش لازم را نشان دهیم.
خرازی گفت: از قوی بودن همه کشور‌های منطقه استقبال می‌کنیم. برخی فکر می‌کنند اگر کشور‌های منطقه قدرت زیادی پیدا کنند، موجب نگرانی است، در حالی که برعکس است. زمانی این منطقه می‌تواند صلح و صفا می‌بیند که همه کشور‌ها قوی باشند. وقتی همه کشور‌ها قوی باشند آن زمان منطقه قوی خواهد بود و در مقابل تجاوز بیگانگان منطقه این توان را خواهد یافت که مقاومت کرده و منافع خود را تامین کند.
رژیم اسرائیل خلع سلاح شودرئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: آمادگی کامل داریم که چه از نظر تسلیحات نظامی و چه از نظر فناوری‌های نوین به همه کشور‌های منطقه کمک کنیم. تا اینکه منطقه آمادگی پیدا کند از منافع جمعی خود به درستی دفاع کند و زمینه‌های صلح پایدار را در این منطقه و بازدارندگی بیشتر را محقق کند.
وی گفت: یکی از مسائل این منطقه، مسأله هسته‌ای است. اسرائیل دارای سلاح‌های هسته‌ای است که متاسفانه با کمک اروپایی‌ها و آمریکا آن را به دست آورده است. از سال ۱۹۷۴ در رژیم گذشته، خواهان منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای بودیم و هنوز هم هستیم و هر سال در مجمع عمومی سازمان ملل ما و مصر از این ایده دفاع می‌کنیم.
خرازی اضافه کرد: راه‌حل این است که اسرائیل که تنها دارنده سلاح هسته‌ای است، خلع سلاح شود، اگر نشود، منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای محقق نخواهد شد و رقابت هسته‌ای در این منطقه تشدید خواهد شد.
وزیر خارجه اسبق خاطرنشان کرد: اگر اسرائیل کشور‌های دیگر را با توان هسته‌ایش تهدید کند، کشور‌های دیگر که ساکت نمی‌توانند بنشینند و به همین دلیل من در مصاحبه خود با الجزیره اعلام کردم اگر اسرائیل جسارت کرده و بخواهد ایران را تهدید هسته‌ای کند، ما ممکن است در دکترین هسته‌ای خود تجدیدنظر کنیم.
معتقدیم دیپلماسی بهترین راه است، بیایید بنشینیم صحبت کنیم
وی با اشاره به عکس العمل آمریکا به اظهاراتش مبنی بر اینکه نمی‌گذاریم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد، گفت: اولا ما که خواهان سلاح هسته‌ای نیستیم و فتوای رهبری انقلاب در این خصوص است که تولید و کاربرد سلاح هسته‌ای حرام است.
رئیس شورای راهبردی بیان کرد: ولی اگر دشمن شما را تهدید کند، باید چه کار کنیم؟ و ناچار می‌شوید در دکترین خود تغییر ایجاد کنید. البته آمریکایی‌ها گفتند که دیپلماسی بهترین راه است، بله ما هم معتقدیم دیپلماسی بهترین راه است، بیاید بنشینیم صحبت کنیم که چگونه می‌شود از طریق دیپلماسی منطقه را عاری از سلاح هسته‌ای کنیم.
خرازی خطاب به آمریکایی‌ها بیان کرد: شما بودید که از دیپلماسی فرار کردید. مگر شما نبودید که از برجام خارج شدید؟ مگر شما نیستید که امروز هم آمادگی ندارید به میز مذاکره برگردید. برای چه می‌گویید دیپلماسی بهترین راه است؟ بله ما معتقدیم دیپلماسی بهترین راه است و آمادگی داریم مذاکره کنیم. به برجام برگردید و آن فرصتی خواهد بود که در مورد مسأله خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هم صحبت کنیم.
ایران در وعده صادق قدرت خود را نشان داد
وی همچنین با بیان اینکه بیگانگان تلاش می‌کنند با اشاعه ایران هراسی به خصوص عملیات موفق وعده صادق کشور‌های منطقه را نگران کنند و بگویند اگر ایران قوی است شما باید از ایران بترسید، گفت: در حالی که قدرت نظامی ایران صرفا برای دفاع از خودش است. ایران حدود دو و نیم تا سه قرن است که هیچ جنگی را علیه کشور دیگری آغاز نکرده، ولی اگر به آن تجاوز شده دفاع کرده است که نمونه آن تجاوز عراق علیه ایران است.
خرازی عنوان کرد: ما سر خود به عراق و سوریه نرفتیم آنها از ما درخواست کردند. اگر کشوری از ما درخواست کند دریغ نخواهیم کرد ولی خودمان وارد جنگ ابتدایی با کشور‌های دیگر نخواهیم شد و این استراتژی ماست.
خرازی بیان کرد: امروز زمان آن رسیده که کشور‌های منطقه در قالب طرح امنیت جمعی و پیمان‌های عدم تجاوز زمینه‌های برقراری صلح و امنیت را در این منطقه فراهم کنند. جای تعجب است که برخی از کشور‌ها با فشار و میانجی‌گری آمریکا روابط شان را با اسرائیل عادی کردند و متاسفانه به رغم همه تجاوزات اسرائیل به فلسطینی‌ها این رابطه را نگهداشتند، ولی آمادگی ندارند که رابطه خود را با ایران اسلامی تقویت کنند.
وی گفت: اگر ملاک آنها قدرت است که ایران قدرتمند است و در وعده صادق نشان داد چه قدرتی دارد که اسرائیل با کمک آمریکا، اروپا و دیگر کشور‌ها به جنگ ایران آمد و فضا را کنترل کرد که بتواند جلوی موشک‌های ما را بگیرد. اگر ملاک قدرت است، ایران قدرتمند است. اگر ملاک ثروت و منابع است، ایران سرشار از منابع انسانی و زیرزمینی است.
پیشنهادات خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین درباره توانایی‌های نظامی ایران گفت: کدام کشور به ایران کمک کرد؟ این توانایی دانشمندان و جوانان ما بود.
وزیر خارجه اسبق با اشاره به توانایی‌ها ایران در حوزه دانش بنیان و آمادگی ایران برای اینکه این توانمندی‌ها را در اختیار کشور‌های همسایه قرار دهد، گفت: یکی از موارد تعامل و همکاری که موضوع این نشست هست، همین است که چگونه از نظر فناوری‌ها با همدیگر همکاری کنیم که کل منطقه از ثمرات آن بهره‌مند شود. خرازی چند پیشنهاد هم به این نشست ارائه داد از جمله همفکری در راستای چگونگی پایان یافتن جنگ غزه و برقراری آتش بس دائمی، همفکری درباره تحولات ژئوپلتیک پساجنگ در منطقه و پیش بینی آینده فلسطین و همفکری درباره نحوه شکل گیری امنیت دسته جمعی در منطقه.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.