کد خبر : 74628
تاریخ انتشار : جمعه 4 اسفند 1402 - 10:58

اسماعیلی:

شفاف‌سازی درباره شبهات شرکت‌کنندگان در کنسرت‌ها

شفاف‌سازی درباره شبهات شرکت‌کنندگان در کنسرت‌ها
وزیر فرهنگ گفت: برای هنرمندان داخل کشور مشکلی برای عدم کار ایجاد نشده است مگر کسانی که خودشان این مسأله را انتخاب کرده‌اند.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در برنامه بسته پیشنهادی شبکه دو سیما به سوالات این برنامه درباره فرهنگ و هنر کشور پاسخ داد. محمدمهدی اسماعیلی در پاسخ به دلیل پذیرفتن مسئولیت در وزارت فرهنگ گفت: من شروع کارم از سازمان صدا و سیما بود. قریب به ۱۴ سال در صداوسیما فعالیت داشتم و اساسا در حوزه فرهنگ فعالیت داشتم. بعد از آن به دانشگاه تهران منتقل شدم و عضو هیئت علمی این دانشگاه شدم.

وی افزود: من مقطع دکترا را از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخذ کرده‌ام و در همه این ایام مدیرمسئول نشریه بوده‌ام. همچنان هم مدیر مسئول یک فصل‌نامه هستم، سردبیر بوده‌ام، فعال رسانه‌ای بودم و تمام سوابق شغلی بنده مرتبط با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه است. همچنین سال‌ها عضو شورای پژوهشی مرکز موسیقی صداوسیما نیز بوده‌ام.

اسماعیلی ادامه داد: سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خیلی به هم نزدیک هستند. صداوسیما مرکزیت تولید و پخش دارد و وزارت فرهنگ مرکزیت تنظیم‌گری و تولید محتوا دارد.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: از دوره فعالیت رئیس جمهور در آستان قدس به‌عنوان رئیس دفتر فرهنگ اجتماعی آستان قدس بودم و در قوه قضاییه باز در همین جایگاه فرهنگی خدمت کرده‌ام.

وی گفت: بنده یک‌دوره هم که در استانداری فعالیت می‌کردم معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی بودم و آنجا قرارگاه فرهنگی را در استان اصفهان راه‌اندازی کردیم که منشا خیر و برکاتی شد و تا امروز نیز استمرار دارد.

اسماعیلی افزود: من به جز وزارت فرهنگ برای جایگاه دیگری در حوزه‌های وزارتی تمایل نداشتم و تشخیص رئیس‌جمهور بود که در این وزارتخانه فعالیت کنم.

اسماعیلی: عظمت ایران فرهنگی بسیار فراتر از ایران سیاسی است/ رکورد انتشار کتاب

راه‌اندازی المپیاد شناسایی استعدادهای جوان

وی در ادامه تصریح: در وزارت فرهنگ خیلی حرکت‌های روبه‌جلو را آغاز کردیم. برای مثال در بنیاد سینمایی فارابی المپیاد شناسایی استعداد‌های جوان را راه‌اندازی کردیم و در حوزه فیلم‌نامه نویسی، مدرسه فیلم‌نامه نویسی راه‌اندازی شده است.
شفاف‌سازی درباره شبهات تعداد شرکت‌کنندگان در کنسرت‌های کشور

وزیر فرهنگ توضیح شبهات به وجود آمده در مورد تعداد شرکت کنندگان در کنسرت‌های داخل کشور گفت: اجرا‌های بالای هزار و ۲۰۰ نفر را معاونت هنری وزارت فرهنگ آمار می‌دهد که بالای هزار و ششصد مجوز اجرا صادر شده است.

وی تاکید کرد: اجرا‌های کمتر از هزار و ۲۰۰ نفر را ادارات کل استانی مجوز صادر می‌کنند و آمار آن را ارائه می‌دهد.

اسماعیلی تصریح کرد: این آمار را بنده از اردیبهشت ماه در چندین مصاحبه گفته‌ام تا اینکه در یک‌جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی این آمار را ارائه دادم و یک خبرنگار این مطلب را با عبارات مبهم نوشته بود که بلافاصله بعد از مطرح شدن شایعات صدای بنده در آن جلسه را منتشر کردیم.

افراد در چارچوب قانون فارغ از هر سلیقه‌ای هیچ محدودیتی ندارند

وزیر فرهنگ گفت: نقد موهبت است، یک نقد یا صحیح است که باید اصلاحات لازم براساس آن صورت گیرد یا صحیح نیست که باید در مورد آن توضیح داده شود؛ البته اگر نقد وارد حوزه تخریب شود و نوعی اشاعه کذب به وجود بیاید بحث دیگری است که به ندرت رخ می‌دهد.

به جامعه رسانه‌ای کاملا اعتماد دارم

وی افزود: به جامعه رسانه‌ای کاملا اعتماد دارم. زمانی که نمایشگاه رسانه‌ها قرار بود برگزار شود عده‌ای از دوستان می‌گفتند که در این بستر از دولت انتقاد می‌شود و من هم گفتم اصولا می‌خواهم این کار را انجام دهم تا انتقاد صورت گیرد.

عضو‌شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور محکم از این مسأله حمایت و خیلی ما را تشویق کردند، ادامه داد: اخبار مختلف و نقد‌ها را بررسی می‌کنم تا جایی که گاهی اوقات شخصا تماس میگیرم و تشکر می‌کنم، غالبا تلاش می‌کنم اگر این نقد‌ها صحیح باشد به آن‌ها عمل کنم.

وزیر فرهنگ گفت: کارگردان برجسته تئاتر به من نامه‌ای نوشت و از موضوعی انتقاد کرد و بلافاصله ممنوعیت چند موضوع را با نامه ایشان برطرف کردم، این موارد را رسانه‌ای نمی‌کنم تا کسی احساس نکند استفاده تبلیغاتی صورت می‌گیرد.

اسماعیلی در مورد امکان بازگشت خواننده خارج از کشور در صورتی که برخی از هنرمندان داخل کشور با محدودیت مواجه هستند، گفت: برای هنرمندان داخل کشور مشکلی برای عدم کار ایجاد نشده است مگر کسانی که خودشان این مسأله را انتخاب کرده‌اند. به عنوان مثال فردی گفته بود که قانون جمهوری اسلامی را رعایت نمی‌کنیم؛ رعایت پوشش قانون است، اگر کسی قانون را رعایت کند، هر سلیقه‌ای داشته باشد هم برایش مشکلی پیش نمی‌آید.

وی با بیان اینکه در جشنواره امسال برخی از دوستان که شاید در سال گذشته هم دچار مشکلاتی بودند آمدند و از آن‌ها استقبال کردیم، افزود: باید قانونی که مورد احترام همه است را قبول کنیم و گرنه از نظر ما افراد در چارچوب قانون هیچ محدودیتی ندارند.

فقط دو مورد لغو مجوز اجرای صحنه‌ای داشتیم

وزیر فرهنگ در پاسخ به سوالی در مورد چرایی لغو برخی از اجرا‌های هنری، گفت: سالی ده هزار مجوز تئاتر می‌دهیم و در اجرا‌های صحنه‌ای در مجموع بیش از دو مورد شاهد چنین مسأله‌ای نبودیم.

در سند موسیقی تصریح شده هر مجوزی که وزارت فرهنگ صادر می‌کند باید عملی شود

اسماعیلی تصریح کرد: همان یک موردی هم که دچار مشکل می‌شود من به عنوان وزیر فرهنگ در دولتی که ریاست آن برعهده فردی قانون‌مدار است، در اجرای قانون با هیچ کس مسامحه ندارم و به همین دلیل در سند موسیقی تصریح شده هر مجوزی که وزارت فرهنگ صادر می‌کند باید عملی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به خاطر ایستادگی در اجرای قانون شاید منتقدانی از افراد دارای گرایش‌های سیاسی متفاوت از خودمان داشته باشیم، اما منتقدان با گرایش سیاسی نزدیک به تفکرات خودمان از سایرین بیشتر هستند.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه به عنوان مسئول حوزه فرهنگ و هنر برای حمایت از هنرمندان و قانون محکم ایستاده ام، تصریح کرد: هنرمند محترمی بوده که دچار مشکلی حاد شده و خودم به دنبال حل مشکلش بودم و با وجود اینکه خارج از دستگاه ما بوده است آن را برطرف کردم، در وزارت فرهنگ بنا داریم به هنرمندان کمک کنیم و از اهالی فرهنگ و هنر می‌خواهم که در چارچوب قانون عمل کنند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مشاهده چه فیلم‌هایی را به مردم توصیه می‌کنید، گفت: تماشای همه فیلم‌هایی که مجوز گرفته اند را توصیه می‌کنم. در جشنواره فیلم فجر فیلم‌های مجنون و پروین را دیدم که برای خانواده‌ها خوب است.

تعداد سینما‌ها در سراسر کشور دوبرابر شده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در فروش سینما در حال رسیدن به عدد هزار و دویست میلیارد تومان هستیم، از طرفی تعداد بینندگان سینما در حال رسیدن به عدد سی میلیون نفر است و تعداد سینما‌ها در سراسر کشور دوبرابر شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS
YouTube
YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share