کد خبر : 112651
تاریخ انتشار : شنبه 9 تیر 1403 - 23:14

سرپرست وزارت خارجه:

دادخواهی از عاملان، معاونان و مباشران کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران مشمول مرور زمان نمی‌شود

دادخواهی از عاملان، معاونان و مباشران کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران مشمول مرور زمان نمی‌شود
سرپرست وزارت امور خارجه گفت: دادخواهی از عاملان، معاونان و مباشران کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران به هیچ روی مشمول مرور زمان نخواهد شد و علاوه بر محاکمه جنایتکاران در دادگاه وجدان و افکار عمومی بشری محاکم ملی و بین‌المللی نیز باید به مسئولیت خود در پاسخگو کردن جنایتکاران و استیفای حقوق معنوی و مادی قربانیان شیمیایی عمل کنند.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از فارس، علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی پیامی صادر کرد.باقری در این پیام ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای خدمت، شهید آیت‌الله رئیسی، شهید امیرعبداللهیان و همراهانشان، از صمیم قلب به شهدای حملات شیمیایی به ویژه شهیدان حمله ناجوانمردانه شیمیایی به شهر سردشت ادای احترام کرد و از خداوند متعال سلامتی و عافیت جانبازان سرافراز شیمیایی را که صبورانه آلام و رنجهای ناشی از کاربرد این سلاح‌های غیرانسانی را تحمل می کنند، مسألت کرد.

* مصدومیت و شهادت بیش از ۱۰۰ هزار نفر

در این پیام عنوان شده است: هدف از انتخاب سالروز بمباران شیمیایی شهر سردشت به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی تبیین این واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران هم بزرگترین قربانی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر است و هم دارای اراد‌ه‌ای قاطع در مخالفت جدی با این سلاح‌ها است. به گفته باقری گستردگی حملات شیمیایی رژیم صدام در جریان جنگ تحمیلی که با حمایت و پشتیبانی برخی قدرت‌های غربی و سکوت مرگبار سازمان‌های بین‌المللی صورت گرفت به نحوی بود که در تاریخ معاصر مثال مشابهی را نمی‌توان برای آن یافت. صدها حمله شیمیایی علیه نیروهای نظامی و مردم غیر نظامی در شهرها و روستاهای جمهوری اسلامی ایران منجر به شهادت و مصدومیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر شد.

* ایران از هرگونه اقدام متقابل خودداری کرد

این پیام می‌افزاید: سکوت تلخ مجامع بین‌المللی در برابر به کارگیری این نوع تسلیحات کشتار جمعی علیه شهروندان عادی و رزمندگان در جبهه‌های جنگ تحمیلی از برجسته‌ترین نشانه‌های مظلومیت ایران در این مصاف نابرابر بود در مقابل جمهوری اسلامی ایران به تقیدات انسانی اخلاقی و اعتقادی خود پایبند ماند و از انجام هرگونه اقدام متقابل در برابر استفاده از این سلاح‌های دهشتناک خودداری ورزید. در این پیام آمده است: استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم صدام در طول هشت سال دفاع مقدس با اتکا به حمایت‌های موثر مادی علمی و فنی برخی دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی به ویژه آلمان، هلند و انگلیس و حمایت‌های گسترده سیاسی، نظامی و دیپلماتیک آمریکا و انگلیس از ماشین جنگی رژیم صدام میسر شد.به گفته وی امروزه اسناد و مدارک معتبر ثابت می‌کنند که بدون کمک‌های مالی گسترده، صادرات دانش فنی و مهندسی، مواد و تجهیزات لازم برای ساخت و کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط دولت‌های اروپایی و آمریکا به عراق، صدام قادر به تولید و استفاده از این سلاح‌های هولناک نبود. در این پیام عنوان شده است: علیرغم اینکه کارشناسان سازمان ملل کاربرد مداوم تسلیحات شیمیایی علیه نظامیان و شهروندان ایرانی را راستی‌آزمایی و تایید کردند، همین کشورهای غربی ضمن اعمال تحریم رسانه‌ای و خبری جدی در این زمینه از هیچگونه حمایت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی از رژیم صدام فروگذار نکردند. آنها حتی در نهادهای بین‌المللی مسئول و مراجع حقوقی بین‌المللی نیز مانع از شنیده شدن صدای اعتراض ملت ایران و اثبات حق و مظلومیت قربانیان شیمیایی کشورمان شدند. چنین اقدامات غیر انسانی و غیر قانونی هرگز از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد شد.

* دادخواهی از عاملان، معاونان و مباشران کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران مشمول مرور زمان نخواهد شد

سرپرست وزارت امور خارجه در این پیام خاطرنشان کرده است: دادخواهی از عاملان معاونان و مباشران کاربرد سلاح شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ روی مشمول مرور زمان نخواهد شد و علاوه بر محاکمه جنایتکاران در دادگاه وجدان و افکار عمومی بشری محاکم ملی و بین‌المللی نیز باید به مسئولیت خود در پاسخگو کردن جنایتکاران و استیفای حقوق معنوی و مادی قربانیان شیمیایی عمل کنند. انجام این‌گونه اقدامات از جمله برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی در آینده ضروری است. دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب صلاحیت حمایت دیپلماتیک از شهروندان خود از اقامه دعوا و دادخواهی علیه اتباع و شرکت‌های سایر کشورهای شریک جرم رژیم صدام پشتیبانی به عمل خواهد آورد. در این پیام آمده است: طی چهار دهه گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به قربانیان سلاح‌های شیمیایی جهت کاهش آلام آنان فروگذار نکرده است. با این حال طی سال‌های اخیر تامین برخی اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز جهت درمان جانبازان شیمیایی به دلیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه کشورهای غربی بویژه آمریکا با مشکلات عدیده‌ای رو برو شده است.

* ادعای تکراری آمریکا مبنی بر معافیت اقلام بشردوستانه از شمول تحریم‌ها دروغی آشکار

وی در این پیام تأکید کرده است: ادعای تکراری آمریکا مبنی بر معافیت اقلام بشردوستانه از شمول تحریم‌ها یک دروغ آشکار بوده و کاملاً نادرست است و این موضوع در گزارش گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه نیز مورد تأیید قرار گرفته است. جانبازان شیمیایی به عنوان قربانیان سلاح‌های شیمیایی تأمین شده توسط کشورهای غربی، امروزه نیز قربانی تحریم‌های غیرانسانی این کشورها هستند

* حامیان دیروز صدام شریک نسل کشی صهیونیست‌ها

به گفته باقری البته اینگونه اقدامات بخشی جدایی ناپذیر از ماهیت برخی دولت‌های غربی است و نسل‌کشی گسترده رژیم کودک‌کش صهیونیستی در غزه که طی حدود نه ماه اخیر جریان دارد یک نمونه بارز آن است.در پیام این دیپلمات ارشد ایرانی عنوان شده است: همان کشورهایی که کاملاً از صدام برای تولید و استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران از جمله زنان و کودکان مظلوم شهر سردشت حمایت کردند، امروز حامی تمام عیار و شریک مستقیم نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت رژیم اسرائیل در غزه هستند.همان کشورهایی که با تحریم مانع دسترسی جانبازان شیمیایی ما به دارو می‌شوند، عملاً و آشکارا از اقدام رژیم اسرائیل در ممانعت از ارسال غذا و دارو به مردم غزه و استفاده این رژیم از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی حمایت می‌کنند. باقری عنوان کرده است: جمهوری اسلامی ایران اهمیت بالایی برای تحقق اهداف و مقاصد کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و نیل به جهان عاری از سلاح های شیمیایی قائل است و کماکان به تلاش‌های خود برای اجرای کامل، موثر، متوازن و بدون تبعیض کلیه مفاد آن بویژه جهت ارتقای همکاری بین‌المللی در زمینه کاربردهای صلح آمیز علم و مواد شیمیایی و کمک و حفاظت در برابر سلاح‌های شیمیایی ادامه خواهد داد.

در این پیام آمده است: میزبانی یازدهمین دوره بین‌المللی پزشکی کمک و حفاظت در برابر سلاح‌های شیمیایی که در مهر سال ۱۴۰۲ با همکاری دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف افزایش ظرفیت و آمادگی دولت‌های عضو کنوانسیون در مواجهه با کاربرد سلاح شیمیایی و سوانح شیمیایی صنعتی برگزار شد، یکی از اقدامات اخیر جمهوری اسلامی ایران در این راستا به شمار می‌رود.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.