کد خبر : 59236
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 دی 1402 - 10:23

برآورد درآمد ۵۰۰ هزار میلیاردی دولت در بودجه نفتی ۱۴۰۲

برآورد درآمد ۵۰۰ هزار میلیاردی دولت در بودجه نفتی ۱۴۰۲
با توجه به سهم ۶۵ درصدی دولت از صادرات نفت و گاز، در شرایطی در ۹ ماهه سال جاری ۲۶ میلیارد دلار نفت صادر شده این سوال مطرح میشود که چرا صندوق توسعه ملی در مقابل استقراض ۱۳۰ هزار میلیاردی در آذر ماه مقاومت نکرد؟

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به مقایسه ارقام واگذاری دارایی های سرمایه ای در قانون بودجه 1402 و لایحه بودجه 1403 پرداخته است.

طبق این گزارش، منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و میعانات گازی و فروش داخل میعانات گازی طبق قانون بودجه حدود 600 هزار میلیارد تومان است. همچنین پیش بینی مرکز پژوهش ها از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا پایان سال جاری حدود 440 هزار میلیارد تومان بوده است.

لازم به ذکر است طبق آمار رسمی در 7 ماهه سال جاری حدود 200 هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز وصول شده است.

صادرات 26 میلیارد دلاری نفت در 9 ماهه ابتدای سال جاری

در شرایطی طبق پیش بینی مرکز پژوهش های مجلس سهم دولت از صادرات نفت و گاز در 7 ماهه ابتدایی سال جاری حدود 440 هزار میلیارد بوده است که به گفته محمد رضوانی‌فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران، میزان صادرات نفت در 9 ماهه امسال به 26 میلیارد و 460 میلیون دلار رسیده است.

به بیانی دیگر اگر بخواهیم از کل صادرات نفت و گاز سهم دولت را استخراج کنیم، با توجه به سهم 65 درصدی دولت، تقریبا حدود 17 میلیارد دلار ( با نرخ تسعیر 28500 هزار تومان معادل 485 هزار میلیارد تومان) از این منابع در اختیار دولت قرار گرفته است که بیش از براوردهای مرگز پژوهش های مجلس است.

البته لازم به ذکر است که طبق قانون بودجه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز حدود 40 درصد، سهم شرکت نفت حدود 15 درصد و سهم دولت حدود 45 درصد بوده، که با توجه به کسری احتمالی بودجه، 20 درصد از سهم صندوق توسعه ملی به بودجه دولت منتقل شده است.

بودجه 1402 تراز است؟

گفتنی است طبق محاسبات بالا و با توجه به آمار گمرک ایران در خصوص حجم صادرات نفت و گاز در شرایطی در 9 ماهه سال جاری حدود 485 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه محقق شده، که پیش بینی مرکز پژوهش ها از عملکرد بودجه تا پایان سال جاری حدود 440 هزار میلیارد تومان بوده است.

بنابراین به نظر می رسد با توجه به تحقق بیش از انتظار بودجه در 9 ماهه، در سه ماه آینده نیز منابع محقق شده به راحتی طبق قانون بودجه به عدد 600 هزار میلیارد تومان برسند و با توجه به تحقق منابع مالیاتی بودجه، بودجه سال 1402 بدون کسری به کار خود پایان دهد.

تحلیل بودجه 1403:رشد درآمد مالیاتی و تحولات در مصارف دولتی

استقراض از صندوق توسعه ضروری بود؟

گفتنی است دولت با کسب مجوز افزایش 20 درصدی سهم خود از فروش نفت و اختصاص آن به پروژه‌های عمرانی، حدود 5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به دولت داده شده و این منابع در بخش عمرانی مصرف شود. در صورتی که نرخ تسعیر ارز معادل 28 هزار و 500 تومان باشد، رقمی بالغ بر 142 هزار و 500 میلیارد تومان از این محل به پروژه‌های عمرانی تزریق خواهد شد.

در واقع با توجه به صادرات 26 میلیارد دلاری نفت و گاز در 9 ماهه، سهم دولت (بدون افزودن سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی) حدود 45 درصد منابع حاصل از صادرات نفت و گاز است. در واقع با احتساب نرخ تسعیر 28500 هزار تومانی سهم دولت حدود حدود 340 هزار میلیارد تومان (12 میلیارد دلار) است که به نظر می رسد تا پایان سال می توانست حدودا به اعداد پیش بینی شده در بودجه نزدیک شود.

برآورد ها نشان می دهد مصوب بودجه در 9 ماهه حدود 450 هزار میلیارد تومان است که با احتساب صادرات 26 میلیارد دلاری و نرخ تسعیر 28500 توماتن و سهم 40 درصدی صندوق توسعه ملی درامد 340 هزار میلیارد تومانی باید وارد خزانه شود. این در حالی است که با احتساب سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی حدود 485 هزار میلیارد تومان باید به خزانه واریز شده باشد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.