کد خبر : 34166
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آبان 1402 - 10:05

یک مستندساز لبنانی:

همه می‌دانند پشت اسرائیل آمریکاست

همه می‌دانند پشت اسرائیل آمریکاست
الرهاوی گفت: همه می‌دانند پشت اسرائیل آمریکاست. حتی رئیس‌جمهور آمریکا گفته اگر اسرائیل وجود نداشت، ما باید اسرائیلی می‌ساختیم تا حامی منافع ما در منطقه باشد.

به گزارش اطلاع با ما به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حیات الرهاوی، مستندساز در بیروت در برنامه «به افق فلسطین» شبکه افق در پاسخ به این سوال که فضای لبنان بعد از سخنرانی سید حسن نصرالله چگونه است؟ گفت: امروز مردم جهان منتظر بودند سید حسن نصرالله دومین سخنرانی خود را کند. او در سخنرانی اول خود جنگ غزه را به آمریکا نسبت داد. امروز دشمنی با آمریکا بخاطر کشمکش‌های نیابتی نیست.

الرهاوی ادامه داد: همه می‌دانند پشت اسرائیل آمریکاست و جنگ با اسرائیل جنگ با آمریکاست. باید بگوییم نه تنها صهیونیست‌ها بلکه آمریکا هم دشمن ماست. آمریکا به نیابت از اسرائیل جنگ را طراحی، اداره و حمایت می‌کند. گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی و جهانی تاکید می‌کند آن کسی که در زمینه نظامی و اطلاعاتی جنگ غزه را مدیریت می‌کند، آمریکایی‌ها هستند. سید حسن نصرالله در سخنرانی اول خود به این نکته اشاره کرد.

این مستندساز با بیان اینکه امروز با دشمن آمریکایی طرف هستیم، که اسرائیل را بزرگ کرد، توضیح داد: حتی رئیس جمهور آمریکا با صراحت گفته اگر اسرائیل وجود نداشت، ما باید اسرائیلی می‌ساختیم تا حامی منافع ما در منطقه باشد. این جمله بدین معناست که آمریکا در اسرائیل نقش دارد. سید حسن نصرالله برای دومین بار به ملت‌های جهان می‌گوید دشمنتان آمریکاست و از این دشمن برحذر باشید؛ چراکه ثروت‌هایتان را به یغما می‌برد. شما باید مقاومت کنید، در برابر پروژه‌هایی که تمام ملت‌ها را هدف قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که فضای لبنان چگونه است؟ آیا این تفکر که با اسرائیل بجنگیم یا نجنگیم وجود دارد؟ توضیح داد: جنگ اسرائیل با لبنان بخاطر حمایت از فلسطین است. از سال ۱۹۴۸ تا الان لبنان هزینه حمایت از فلسطین را پرداخت می‌کند. لبنان اولین کشوری بود که فلسطینیان به آنجا مهاجرت کردند. فلسطینی‌ها بعد از ۷۳ سال همچنان در لبنان هستند. آن‌ها در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و نظامی حضور دارند. فعالیت‌های سیاسی و نظامی فلسطینیان از لبنان شروع شد. بنابراین، ارتباط نزدیکی بین لبنان و فلسطین وجود دارد.

به گفته الرهاوی، حتی اسرائیل بسیاری از سرزمین‌های لبنان را بیش از ۱۸ سال اشغال کرد. چون لبنانی‌ها از فلسطین حمایت می‌کردند و اسرائیل می‌خواست در لبنان بماند، تا از حمایت‌ها بکاهد. از آنجایی که ۱۸ طایفه در لبنان وجود دارد، نمی‌توان گفت همگی دارای اشتراکات واحدی هستند. نه تنها در مسائل سیاسی بلکه اجتماعی و اقتصادی اختلاف‌نظر وجود دارد. اگرچه رویکرد کلی در لبنان حمایت از فلسطین است، ولی نمی‌توان این عقیده را به همه لبنانی‌ها نسبت داد. بعضی‌ها می‌گویند خودمان را از جنگ فلسطین جدا کنیم و نباید در کشمکش‌هایی که برای لبنان هزینه داشته، ورود کنیم. ولی کسانی هم به دنبال مقاومت نظامی در کنار مقاومت سیاسی هستند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.