کد خبر : 110809
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 تیر 1403 - 12:21

نشست‌خبری پورمحمدی/حجاب مقوله دینی،فرهنگی و مورد احترام است

نشست‌خبری پورمحمدی/حجاب مقوله دینی،فرهنگی و مورد احترام است
مصطفی پورمحمدی در نشست خبری در خبرگزاری تسنیم گفت: حجاب مقوله دینی و فرهنگی و مورد احترام است و زنان ما به آن وفادار هستند و امروزه مقوله اختلافی است که برخی به آن می‌پردازند و در کشاکش‌های نامطلوب اجتماعی به تنازع رسیده است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، نشست خبری مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در محل خبرگزاری تسنیم از دقایقی پیش با حضور خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

شما می‌توانید در صفحه‌ی اصلی تسنیم این نشست را به‌صورت زنده مشاهده کنید.

پورمحمدی در این نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: برنامه دولت قرار نظم و انضباط و جدیت در برنامه‌ها و رعایت حقوق همه است.

وی افزود: خوشحالم از اینکه فضای اطلاع رسانی در کشور از جایگاه خوبی برخوردار است و این را سرمایه ارزشمند برای کشور و ملت می‌دانم. جامعه ایران بسیار با نشاط، با روحیه و توانمند است و بخش زیادی از این توان و احساس و روحیه مبتنی بر تلاش خبرنگاران است. برنامه من در دولت قرار ارتقا جایگاه خبرنگاری و اطلاع رسانی است. بخش مهمی از موفقیت دولت را در گرو تلاش و همکاری شما برای ایجاد محیط مناسب و با انگیزه برای رشد و توسع کشور می‌دانم.

پور محمدی ادامه داد: اطلاع رسانی خوب به مسئولین و مردم بسیار کار ساز است. از طرفی دنیای امروز دنیای شفافیت و نظارت عام است و به نحوی پرسرعت‌تر از نظارت ساختارها و سازمان‌ها است.

وی ادامه داد: نظارت افکار عمومی بسیار تعیین کننده است و اگر به سلامت اداری و خدمات رسانی در کشور می‌اندیشیم باید به جامعه اطلاع رسانی احترام بگذاریم و عکس العمل‌های تند به آنها نشان ندهیم. نباید اجازه دهیم جسارت خبرنگاران گرفته شود و باید اجازه دهیم خبرنگاران زبان تند و تیز جامعه باشند و احساسات مردم را با صراحت توضیح دهند و مسئولین هم موظف به پاسخگویی هستند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد:‌ تجربه نشان داده نکات مثبت فعالیت خبرنگاران از نکات منفی آن بیشتر است و باید تلاش کنیم با کمک جامعه خبرنگاری نقاط ضعف آن را کم کنیم و فضای نقادی در کشور را تشویق کنیم. این نقد است که مسیرها را درست و تنبلی و رخوت را تا حد زیاد کنترل می‌کند و از بین می‌برد. بدون نقد کشور به ورطه سقوط خواهد رفت.

حجاب مقوله دینی و فرهنگی و مورد احترام است

پورمحمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسانه‌های بین‌المللی شما را بعضاً اصولگرا و تندرو می‌دانند؛ در روزهای گذشته گفتید که لایحه حجاب را پس می‌گیرید، آیا قصد دارید دولت آقای رییسی را ادامه دهید؟ هم‌چنین بفرمائید مذاکرات هسته‌ای را چطور پیش می‌برید؟ بیان کرد: این اصطلاحات سیاسی است و دارای فاصله گذاری دقیق نیست. این مباحث هم‌اکنون با هم مخلوط شده است.

وی گفت: نکته‌ی مهم، موضع روشن هر نامزد است. آنچه بنده می‌گویم مواضع روشن انقلاب اسلامی، امام و رهبری و پیشتازان انقلاب است. ما نسبت به حجاب در جامعه ایران افتخار می‌کنیم و پیشینه تمدنی و اسلامی ما جایگاه زنان را بالا می‌داند. حجاب مقوله دینی و فرهنگی و مورد احترام است و زنان ما به آن وفادار هستند و امروزه مقوله اختلافی است که برخی به آن می‌پردازند و در کشاکش‌های نامطلوب اجتماعی به تنازع رسیده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: طراحان لایحه حجاب هم درباره آن اختلاف دارند و اشکالاتی در اجرا دارد و من و بسیاری از دلسوزان انقلاب آن روش را قبول نداریم و مهم است خارج از فضای جدال و ستیز و کف خیابان به این بپردازیم.

سیاست‌های اجرایی بنده با شهید رئیسی متفاوت است

پور محمدی درباره مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد: هر دولتی جایگاه خود را دارد و من مواضع خود را می‌گویم؛ آقای رئیسی از دوستان من بوده و سبک رفتار صمیمی با مردم داشته و من این سبک را ادامه می‌دهم. سیاست‌های اجرایی بنده متفاوت است و بیان شده است‌. مذاکرات هسته‌ای حق ماست و با تمام قدرت از ظرفیت‌های خود استفاده می‌کنیم تا حق ملت ایران را با سرعت و قدرت کافی با حمایت مردم خواهیم گرفت.

از طرح موضوع ائتلاف با آقای پزشکیان تعجب می‌کنم!

پور محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری دانشجو در خصوص این آیا لحظه آخر با آقای پزشکیان ائتلاف خواهد کرد یا نه، گفت: بلوک من روشن است و از این سوال تعجب می‌کنم. من صاحب یک گفتمان روشن، بدون حاشیه و بدون خط تند و کند هستم.

وی ادامه داد: معتقدم باید یک بازگشت جدی به خط امام و رهبری داشته باشیم. این مواضع را قاطع تعقیب خواهم کرد و این خطی است که چه در انتخابات، چه پس از انتخابات آن را رسالت خودم می‌دانم.

مانند برخی دوستان نیستم که دولت سایه و روشن داشته باشم

پورمحمدی در پاسخ به سوال آخرین خبر مبنی بر اینکه نظرسنجی‌ها گواه این است که اقبال عمومی به شما نیست، اظهار داشت: اگر اتفاق ناگوار سقوط بالگرد پیش نمی‌آمد بنده پا در این عرصه نمی‌گذاشتم و مانند برخی از دوستان هم نیستم که دولت سایه و روشن داشته باشم و برنامه‌ای مدون یا سرمایه‌گذاری استانی و شهری و رسانه‌ها نداشتم.

وی افزود: خودم را تا اینجا موفق می‌دانم و برنامه‌هایم را شفاف بیان کردم و پیام‌های روشنی دریافت کردم و امیدوار هستم.

پورمحمدی تصریح کرد: زمان کم است و اگر زمان بیشتر بود فضا تغییر می‌کرد. یکی از دلایل این است که بخشی از جامعه هنوز در فضای انتخابات قرار نگرفته‌اند و برنامه ریزی خود را گذاشتم که از این سردی در بیاید و باید این فضا شکسته شود و دلسردی و ناامیدی مردم را باید برگردانیم و تاکنون موفق هستم.

فیلترینگ مطلوب هیچ‌کسی نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره رفع فیلترینگ و اینکه آیا دولت قدرت این کار را در دستور دارد؟ خاطرنشان کرد: مهم این است که من موضع خود را روشن کنم و از ظرفیت دولت در این زمینه استفاده کنم. سهم دولت در بخش سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری بالاست و اگر دولت دغدغه داشته باشد، رأی قاطع دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: فیلترینگ مطلوب هیچ‌کسی نیست؛ برخی دغدغه‌ها باید حل شود و من ملزم هستم که آن را رفع و کاهش دهم. بازی وی‌پی‌ان بی‌فایده است و پول در جیب این مافیا رفته و سرعت کاهش می‌یابد و عارضه امنیتی درست می‌کند.

پورمحمدی اظهار داشت: فیلترینگ در شرایط خاص کارایی داشته ولی چرا الان باید ادامه دهیم؟ خصوصاً که امروز ظرفیت داخلی کشور توسعه خوبی داشته و شبکه فیبرنوری توسه دارد و باید تکمیل شود. در پیام‌رسان‌ها ایده‌ای دارم که آنها را هدایت خواهم کرد و فرصت خوبی در این زمینه داریم و می‌توانیم نیازهای کشور را حل رفع کنیم ولی آزاد می‌گذاریم.

وی بیان کرد: بنده از ظرفیت سایر کاندیداها در دولتم استفاده می‌کنم. کسانی که در مجلس هستند، بمانند و کارشان را انجام دهند؛ مهم مدیریت کلان و راهبردی کشور است. در این انتخابات فردی را نمی‌بینم که قادر به مدیریت کلان نظام باشد و ناچار در این میدان پاگذاشتم.

بدون هماهنگی با جامعه روحانیت وارد عرصه انتخابات شدم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا درباره حضور در انتخابات با جامعه روحانیت جلسه داشتید؟ گفت: بنده دبیر عالی جامعه روحانیت هستم و بدون اینکه فرصت شود هماهنگی کنیم در این عرصه حضور یافتم و ثبت‌نام کردم و گفتم شما آزاد هستید و انتظاری از شما ندارم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: این میدان عمومی است و بنده مواضع را می‌گویم و اگر مورد اقبال مردم بود، انتخاب می‌شوم.

اجازه نمی‌دهیم دست اندازهایی ایجاد شود یا به سفارتخانه‌هایی حمله شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به راشاتودی درباره سیاست خارجی دولت قرار، اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی روشن است و سعی می‌کنم باتدابیری این را تثبیت کنم و رو به جلو ببریم.

وی افزود: سیاستهای جمهوری اسلامی کامل و جامع است و با همه کشورها روابط خوب برقرار خواهیم کرد اما در دو جا این عمل نمی‌شود یک اسرائیل، زیرا این رژیم را قبول نداریم و دومی آمریکاست که فعلا خوی وحشیانه دارد. اما زمانی که رفتار خود را تغییر دهد رفتار ایران هم تغییر خواهد کرد و اینکه باید ببینیم منافع و حقوق ما را رعایت می‌کنند یا نه.

پورمحمدی تاکید کرد: توسعه روابط بین المللی با همسایگان در اولویت دارد و روسیه هم را کشور همسایه میدانیم و این اولویت برای این کشور هم رعایت می‌شود و اینکه ما در جایگاه مهم جهانی قرار داریم و باید از ظرفیتهای بریکس و شانگهای و کشورهای حوزه خلیج فارس استفاده کنیم.

وی ادامه داد: من این خط را به جد تعقیب خواهم کرد و اجازه نمی‌دهیم دست اندازهایی ایجاد شود یا اینکه به سفارتخانه‌هایی حمله کنند.

10 سال است که fatf گلوی ارتباطات مالی را گرفته است

پورمحمدی در پاسخ به سوال ایلنا، مبنی بر اینکه ایا آقای جلیلی اجازه ندادند fatf را تصویب کند؟ اظهار داشت: من بنا ندارم به کسی نسبت خلاف بزنم، آقای جلیلی و یکی از فرماندهان جنگ در ملاقاتی که داشتیم بیان داشتند که شک داریم به صحت و درستی آقایان و باید منافع کشور در اولویت باشد و باید سیاستها تنظیم شود.

پورمحمدی: اینجا جلسه دادگاه نیست/کف خیابان جای احترام و انضباط است، نه جای بگیروببند

وی افزود: 10 سال است که fatf گلوی ارتباطات مالی را گرفته است و اجازه نمی‌دهد. کشورها رویشان نمی‌شود که بگویند تحریم‌های آمریکا مانع است بیان می‌کنند که fatf نمی‌گذارد حتی چین و روسیه این موضوع را بیان می‌کنند.

پورمحمدی تصریح کرد: ما در fatf منطقه‌ای ورود داشته‌ایم که باید از این موضوع استفاده کنیم.

اطرافیان آقای خاتمی با من زاویه گفتمانی داشتند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص مشی سیاسی‌اش گفت: رویکرد، مواضع و گفتمان حاکم بر ذهن سه مقوله جداست. من چارچوب فکری و ذهنی خودم را بر مبنای امام(ره)، رهبری، شهید بهشتی و شهید مطهری قرار داده‌ام. اما در مقام اجرا عملکرد، متفاوت است.

پورمحمدی ادامه داد: آیا باید بنشینیم و منتظر فضای مناسب باشیم؟ خیر. من در هر دولتی به عنوان یک کنشگر و فعال موفق بودم و با حفظ مواضع خودم، آن حوزه را ارتقا دادم. من یک قاضی بودم و در دولت آقای هاشمی رئیس اطلاعات شدم و بیشتر گزارش‌هایم به شخص رهبری بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در دولت آقای خاتمی هم که کنار گذاشته شدم، طبیعی بود چون اطرافیان آقای خاتمی با من زاویه گفتمانی داشتند، نتوانستند تحمل کنند و کنار گذاشته شدم. همچنین در دولت اقای احمدی‌نژاد نیز برای وزارت اطلاعات بعد وزارت کشور انتخاب شدم، من ابتدا مخالفت کردم اما بعد اعلام امادگی کردم. آقای احمدی نژاد در بلوک انقلابی بود.

وی خاطرنشان کرد: در دولت آقای روحانی هم قوه قضاییه من را کاندید کرد نه آقای روحانی. قبل از تشکیل دولتشان هم صحبت کردیم و من گفتم با دوستان شما اخلاف نظر داریم اما عقیده من این است که باید اجازه دهیم خطوط سیاسی شفاف عمل کنند.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه هر دولتی که از من درخواست همکاری کرده کمک کرده‌ام و وظیفه‌ام را خوب انجام داده‌ام، تصریح کرد: به گواه همه هرجا رفتم خوب عمل کردم و دوران مدیریتی من، جز دوران‌های ممتاز در کشور است. گاهی به شوخی می‌گویم اگر مرده شور شوم حتما مرده شور خوبی خواهم شد. چون از هیچ کاری نمی‌ترسم و معتقدم اگر کاری برای مردم مفید و ضروری باشد آن را می‌پذیرم و با تمام توان انجام می‌دهم و امیداورم در آینده هم همینطور باشد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.