کد خبر : 83051
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 فروردین 1403 - 18:16

عالیه سادات

معماری حیا و سلامت

معماری حیا و سلامت
همه می‌دانیم در سایه تسلط نظام کارشناسی غربی و تورم در قیمت زمین در کشوری پهناوری مثل ایران، آپارتمان‌نشینی و معماری واگرا در کشور رشد قارچی پیدا کرد که حتی ساخت شهر غیرهارمونیک با ساختمان های بلند متکثر در اروپا نیز انجام نمی‌شود...

به گزارش اطلاع با ما  عالیه سادات: همه می‌دانیم در سایه تسلط نظام کارشناسی غربی و تورم در قیمت زمین در کشوری پهناوری مثل ایران، آپارتمان‌نشینی و معماری واگرا در کشور رشد قارچی پیدا کرد که حتی ساخت شهر غیرهارمونیک با ساختمان های بلند متکثر در اروپا نیز انجام نمی‌شود که متاسفانه در ایران در طی سالهای کوتاه با سرعت رشد کرد.حال علوم مختلف روانشناسی پیشرفت کرده و متوجه تاثیرات مستقیم معماری خانه و شهر بر روی سلامت روانی افراد جامعه شده است. مساله‌ای که سالها قبل توسط حکمای ایرانی در شهرسازی رعایت می‌شد و باعث زندگی با نشاط مردم شده بود. اما متاسفانه این سالها به فراموشی سپرده شد و می‌شود گفت تاثیر آن نیز عیان شد.
امروزه مشکلات شهرنشینی بازه‌ی گسترده‌ای از ناراحتی‌های روانی چون: استرس، پرخاشگری، زودرنجی، افسردگی، بی حوصلگی و شکایات جسمانی را شامل می شوند(۱). سازمان بهداشت جهانی، محیط را بر سلامت روانی افراد تاثیرگذار می داند.(۲) تدابیر معمارانه، پاسخی مناسب از هزاران پاسخ موجود به خواسته‌ها و نیازهای انسان است. ابعاد معماری شامل ترمیم‌کنندگی ذهنی و نشاط‌آوری، تحریک، انسجام، قابلیت‌های محیطی و کنترل از طریق کاهش یا افزایش فشارهای روانی، قادر به تاثیرگذاری بر سلامت روان انسانهاست.(۳)

آنچه که آزاردهنده است برای توسعه شهری، معماری که بر اساس حفظ حیا، سلامت روانی و همبستگي اجتماعی بود را کنار گذاشتیم و دچار شهر سازی بی هویت و بیماری‌زا شدیم.
.
منبع:۱،۲،۳: شاهین اسماعیل و همکاران، کنگره بین المللی عمران و توسعه شهری،۱۴۰۲

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.