کد خبر : 31434
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آبان 1402 - 14:25

معاون وزیر کار: آمار کاهش نرخ بیکاری واقعی است

معاون وزیر کار: آمار کاهش نرخ بیکاری واقعی است
اصلی ترین چالش بازار کار در حال حاضر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان است. یک کمیته برای هم افزایی تمام دستگاه های دولت تحت عنوان اشتغال فارغ التحصیلان شکل گرفته است.

به گزارش اطلاع با ما به نقل از تسنیم، معاون وزیر کار: آمار کاهش نرخ بیکاری واقعی است، محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار در گفت‌وگوی، درباره اینکه عده ای در قالب اقتصاد دان گزارش های آماری اشتغالزایی و بیکاری دولت را نقد می کنند گفت: مرکز آمار مطابق سازمان بین المللی کار (ilo) گزارش گیری میکند,در سال های گذشته هم همینطور بوده است, بنابراین نباید مرجعیت آمار رسمی را در هیچ دولتی زیرسوال ببریم. اگر مرجعیت زیرسوال برود, نمی توانیم سیاست گذاری کنیم. عده ای آمار مرکز آمار را زیرسوال می برند در حالی که خودشان با همین آمار گزارش می دادند این رفتار نه حرفه ای و نه اخلاقی است.

کریمی بیرانوند گفت: براساس آمار مرکز آمار ایران، از تابستان 1401 تا تابستان 1402، نرخ بیکاری 1 درصد نسبت به سال آماری گذشته، کاهش داشته است. خالص اشتغالی ایجادی 907 هزار فرصت شغلی یا شغل جدید، نرخ بیکاری کاهش پیداکرده و نرخ مشارکت اقتصادی افزایش داشته است.

وی گفت: نرخ بیکاری جوانان 2.9 درصد کاهش و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان 1.2 درصد کاهش، اشتغال ناقص یا اشتغال پاره وقت، 1.3 درصد کاهش و سهم اشتغال فارغ التحصیلان 0.3 درصد افزایش داشته است. همچنین اشتغال تمام وقت، 31درصد افزایش داشتته و نرخ مشارکت اقتصادی زنان 0.9 درصد افزایش و نرخ بیکاری زنان هم 1.8 درصد کاهش و اشتغال زنان 1 درصد افزایش داشته است.

معاون اشتغال وزارت کار گفت: این آمارها نشان می دهد که باراز به سمت رونق در حرکت کرده است. در حوزه های اشتغالی ،بخش خدمات 482 هزار نفر به صورت خالص، در بخش صنعت 6 درصد بوده و مابقی سهم دیگر بخش ها بوده است . 529 هزار مربوط به مردان 387 هزار ایجاد فرصت شغلی جدید برای زنان بوده است.

بیرانوند گفت: تفاوت اساسی ساختار اقتصادی کشورهای دیگر با ساختار اقتصادی در کشور ما این است که اقتصادمان منطبق بر کارخانه های بزرگ و زنجیره های بزرگ نیست. و این مساله اصلا به این معنا نیست که مطلوب نیست ، تقریبا 80 درصد از ایجاد اشتغالی ما در کسب و کارهای خرد است، ساختار اقتصادی غرب منطبق بر کاپیتالیست که سرمایه گزاری است مسلتزم این است که همه مردم را به مثابه یک ابزار در کارخانه های بزرگ قرار بگیرند و عملا به عنوان یک ابزار هستند نه مولد.

معاون اشتغال بیان کرد: توزیع اشتغال و توزیع پیشرفت های اقتصادی در کشور ما متوازن نیست و این مساله به دلیل یک عملکرد 40 ساله در دولت های مختلف ما بوده است. ما در دولت سیزدهم برای اولین بار در حوزه بازار کار ویژه استان‌های محروم و مرزی تمهیدی اندیشیدیم که پیش از پایان سال، محابسه می کنیم که هر استانی برای اینکه یک نرخ بیکاری معقول در سال آینده داشته باشد چه مقدار شغل باید ایجاد شود تا توازن حوزه بازار کار انجام شود.

بیکاری

وی افزود: اصلی ترین چالش بازار کار در حال حاضر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان است. یک کمیته برای هم افزایی تمام دستگاه های دولت تحت عنوان اشتغال فارغ التحصیلان شکل گرفته است. در طی این مدت دو اتفاق خیلی خوب افتاده است، سازمان فنی حرفه ای در داخل دانشگاه ها مراکز فنی و حرفه ای ایجاد می کند که دانشجو در کنار تحصیل مهارت مورد نظر بازار کار یاد بگیرد. دوم اینکه بسیاری از رشته ها و سرفصل های درسی که بازار کار ندارند توسط وزارت علوم حذف شده است و بورس تحصیلی بخش خصوصی را در خیلی از استان ها فعال کردیم.

معاون اشتغال وزارت کار درباره اینکه چرا نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور پایین است گفت: مطابق استاندارد بین المللی زنان خانه دار و آن دسته از افرادی که بیان می کنند نمی خواهیم کسب درآمد بیرون از خانه داشته باشیم,در جمعیت غیرفعالیت قراردارد.

وی ادامه داد: ممکن است زنان تولیدات خانگی به معنی فروش نداشته باشند. کشور ما خانواده محور است. لذا باید مطابق استاندارد بین المللی باشیم اما در تحلیل دچار خطا نشویم.

رئیسی: آمار بیکاری تابستان امسال نسبت به ۱۰ سال گذشته کاهشی است

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.