کد خبر : 79515
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1402 - 21:42

ارزیابی عملکرد دولت در تحقق شعار سال

ارزیابی عملکرد دولت در تحقق شعار سال
سال ۱۴۰۲ در حال اتمام است و اکنون وقت آن رسیده که در قالب آمار، عملکرد دولت را در زمینه تحقق شعار سال به منزله یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کوتاه‌مدت ارزیابی کنیم.

به گزارش اطلاع با ما  سال ۱۴۰۲ در حال اتمام است و اکنون وقت آن رسیده که در قالب آمار، عملکرد دولت را در زمینه تحقق شعار سال به منزله یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کوتاه‌مدت ارزیابی کنیم. شعار امسال دو بخش مجزا دارد:

۱ـ رشد تولید:

در این زمینه دولت با حضور مستقیم در بنگاه‌های تولیدی و اقدامات مؤثر در جهت حمایت‌های گسترده از آنها توانست بالغ بر چندهزار بنگاه اقتصادی راکد را فعال کند و همزمان بخشی از موانع تولید را کاهش دهد که تحسین‌برانگیز است. رشد تولید می‌تواند شامل محاسبه نفت یا بدون محاسبه نفت درنظر گرفته شود. بدیهی است که تولید کشور با لحاظ نفت، رشد داشته است؛ اما از آنجا که فروش نفت می‌تواند شامل متغیر‌های گوناگون، از جمله برخی مسائل بین‌المللی و خارج از دولت باشد، آن را در نظر نمی‌گیریم، تا قضاوت عادلانه‌تری داشته باشیم.

 

دولت برای بخش دوم بودجه، لایحه ۲ دوازدهم می‌آورد

بر این اساس و با در نظر گرفتن تولید ناخالص داخلی کشور (بدون نفت)، منطبق بر گزارش مرکز آمار ایران به قیمت‌های سال ۱۳۹۰، رشد تولید ناخالص داخلی در سه فصل بهار، تابستان و پاییز، به ترتیب ۶/۱، ۴/۲ و ۲/۵ درصد بوده است. در هر سه فصل به جز گروه کشاورزی و گروه تأمین آب‌ـ برق‌ـ گاز، سایر بخش‌ها رشد داشته‌اند. با این تفاصیل دولت برای اینکه بتواند رشد بدون نفت بیشتری از سال قبل (۴/۵ درصد) داشته باشد، باید رشد تولید ناخالص داخلی در زمستان را به بالای ۵/۲ درصد برساند که البته دور از دسترس نیست.

۲ـ مهار تورم: تورم را می‌توان از دو منظر بررسی کرد‌:

الف‌ـ تورم تولیدکننده: طبق گزارش بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده با کاهش ۱۴/۴ واحد درصدی، از ۲۴/۴ درصد در اسفندماه ۱۴۰۱ به ۲۸ درصد در بهمن‌ماه سال جاری رسیده است. البته همچنان نهاده‌های اولیه با قیمت‌های بالا و خارج از توان بنگاه، به بخش تولید می‌رسد.
ب‌ـ تورم مصرف‌کننده: ضلع دیگر تورم، تورم مصرف‌کننده است که در آن تورم سالانه از ۴/۹ درصد در فروردین امسال به ۲/۵ درصد در بهمن رسیده است. تورم نقطه‌ای نیز از ۵۹/۸ درصد در فروردین امسال به ۳۵/۸ درصد در بهمن کاهش یافته است و همچنین تورم ماهیانه از ۳/۷ در فروردین امسال به ۱/۴ درصد در بهمن رسیده است.
این آمار به خوبی گویای عملکرد مثبت دولت در مهار تورم است. البته منظور ما از مهار تورم به معنای جلوگیری از رشد فزاینده سطح عمومی قیمت‌هاست. وگرنه کاهش و مهار تورم، آنچنان که مورد انتظار مردم است، همچنان حاصل نشده است. با وجود این و نظر به آنچه نگاشته شد، می‌توان گفت تلاش‌های دولت در تحقق شعار سال خوب بوده است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.