کد خبر : 66400
تاریخ انتشار : جمعه 6 بهمن 1402 - 23:15

کسری بودجه ام الخبائث است/ منظور: تبصره ۸ بودجه مصوب مجلس قابل اجرا نیست

کسری بودجه ام الخبائث است/ منظور: تبصره ۸ بودجه مصوب مجلس قابل اجرا نیست
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد، کسری بودجه ام الخبائث است و کشور و دولت را گرفتار می کند.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از تسنیم، داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در فضای مجازی نوشت، از نمایندگان محترم مجلس تقاضا کردم اجازه ندهند با تصویب برخی احکام هزینه ای بودجه سال آینده دچار کسری شود. تاکید کردم کسری بودجه ام الخبائث است و کشور و دولت را گرفتار می کند.

بر اساس این گزارش به تازگی رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است: مصوبات مجلس در خصوص تبصره 8 لایحه بودجه منابع هدفمندی یارانه ها را ناتراز می کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه در صحن مجلس گفت: هرساله با تصویب مجلس گروه های جدیدی به جمع کسانی که دولت باید حق بیمه بازنشستگی آنها را پرداخت کند اضافه می شود.

منظور افزود همین 170 همتی که طبق مصوبه نمایندگان بنا شده تا دولت اموال بفروشد و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند بابت همین حق بیمه هایی است که در سال های گذشته پرداخت آن بر عهده دولت گذاشته شده است.

وی گفت دولت واقعا توان پرداخت چنین هزینه های را ندارد.

وی خاطرنشان کرد اگر دوستان نماینده هزینه ای را تصویب می کنند منبع مالی ان را هم به تصویب برسانند.

وی هشدار داد تبصره 8 بودجه که مربوط به هدفمند سازی یارانه ها است، با این شیوه ای که پیش می رود قابل اجرا نخواهد بود.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت 50 همت از درامدهای حاصل از محصولات جانبی گاز که بخشی از منابع هدفمندی را تشکیل می داد، توسط نمایندگان حذف شده است و همچنین 18 همت عوارض فراورده های نفتی را که در بودجه امسال برای پرداخت یارانه نان تخصیص داده شده بود، از منابع هدفمندی یارانه ها حذف شده است و به این ترتیب فقط 68 همت از منابع هدفمندی یارانه ها حذف شده است.

ادامه بررسی لایحه برنامه بودجه در کمیسیون تلفیق

منظور افزود در بحث خرید تضمینی گندم دولت مکلف شده است همه گندم را با قیمت تضمینی خریداری کند در حالی که در لایحه دولت مقرر شده است صنف و صنعت گندم مورد نیاز خود را راسا با قیمت تضمینی خریداری کنند.

وی گفت چرا دولت باید منابع مالی برای خرید تضمینی گندم مورد نیاز صنف و صنعت به میزان دو میلیون تن را که معادل 35 همت است، خریداری کند؟ وی افزود با این مصوبه 35 همت به بار مالی دولت نسبت به لایحه افزوده می شود.

وی افزود دوستان هر تصمیمی می گیرند که منابع هدفمندی یا بودجه عمومی را ناتراز می کند، دولت را راهنمایی کنند از کجا منابع آن را تامین کند.

وی گفت چنانچه منبع جدیدی ایجاد شود که ما بتوانیم تعهداتمان را اجرا کنیم سمعا و طاعتا امادر غیراینصورت ما خواهش می کنیم نگذارید کسری بودجه ایجاد شود.

منظور اشاره کرد کسری بودجه ام الخبایث است و کشور و دولت را گرفتار می کند و می بایست به شدت از آن اجتناب شود.

روز چهارشنبه هم آیت الله رییسی در نشست هییت دولت با هشدار ناترازی بودجه سال بعد، رییس سازمان برنامه و بودجه را موظف کرد زمینه هرگونه ناترازی بودجه را شفاف اطلاع رسانی کند. رییس جمهور افزود نباید بودجه ای تنظیم کرد که امکان اجرای ان فراهم نیست و اساسا ناتراز کردن بودجه خلاف صریح اصل 75 قانون است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.