کد خبر : 110862
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 تیر 1403 - 15:14

کاهش نرخ اخزا بعد از مداخله ریالی بانک مرکزی

کاهش نرخ اخزا بعد از مداخله ریالی بانک مرکزی
خرید اوراق توسط بانک مرکزی به عنوان یک ابزار مهم در سیاست‌های پولی و مالی شناخته می‌شود.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از  تسنیم، خرید اوراق توسط بانک مرکزی به عنوان یک ابزار مهم در سیاست‌های پولی و مالی شناخته می‌شود. این اقدام به بانک مرکزی امکان می‌دهد تا با تأثیرگذاری بر نقدینگی و نرخ بهره در بازار، به اهداف اقتصادی خود دست یابد. گفتنی است اهداف خرید اوراق توسط بانک مرکزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

کنترل نقدینگی: بانک مرکزی با خرید اوراق از بازار، نقدینگی را افزایش می‌دهد که می‌تواند به تحریک اقتصادی و جلوگیری از رکود کمک کند.

کنترل نرخ بهره: از طریق خرید اوراق، بانک مرکزی می‌تواند نرخ بهره را کاهش دهد که این امر منجر به کاهش هزینه‌های وام‌گیری برای کسب‌وکارها و افراد می‌شود.

مدیریت تورم: با تنظیم نقدینگی و نرخ بهره، بانک مرکزی می‌تواند تورم را تحت کنترل نگه دارد.

حمایت از سیستم مالی: خرید اوراق می‌تواند به تثبیت و تقویت بازارهای مالی و کاهش ریسک‌های سیستمیک کمک کند.

عضو اتاق بازرگانی: بانک مرکزی مسئول قیمت نهایی کالاها نیست

لازم به ذکر است ابزارها و روش‌های بانک مرکزی برای خرید اوراق نیز در عملیات بازار باز و برنامه های خرید دارایی است. به طور کلی عملیات بازار باز، یکی از روش‌های رایج است که طی آن بانک مرکزی اوراق بهادار را از بازارهای مالی خریداری یا به آنها می‌فروشد. همچنین برنامه‌های خرید دارایی نیز در شرایط خاص مانند بحران‌های اقتصادی، بانک مرکزی ممکن است برنامه‌های گسترده‌تری برای خرید اوراق اعلام کند تا به طور مستقیم از اقتصاد حمایت کند.

مداخله مستقیم بانک مرکزی عامل کاهش نرخ اخزا

بررسی ها نشان می دهد بانک مرکزی با مداخله ی مستقیم، امروز در سمت خریدار برخی اوراق اسناد اخزانه بوده که همین امر نیز منجر به کاهش نرخ اخزا شده است. گفتنی است اتخاذ چنین سیاست هایی توسط بانک مرکزی خرید یا فروش وراق می تواند منجر به افزایش قیمت اوراق، کاهش نرخ بازدهی، تشویق به سرمایه‌گذاری شود.

همچنین خرید اوراق توسط بانک مرکزی یکی از ابزارهای کلیدی در سیاست‌گذاری‌های پولی است که می‌تواند اثرات گسترده‌ای بر اقتصاد داشته باشد. این اقدام نیازمند تحلیل دقیق و متوازن از شرایط اقتصادی و اهداف کلان اقتصادی است تا بتواند به صورت مؤثر و بدون ایجاد مشکلات جانبی، به اهداف خود دست یابد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.