کد خبر : 82176
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 فروردین 1403 - 12:14

پیگیری برای بازگرداندن اشیا سرقت شده جیرفت در انگلیس

پیگیری برای بازگرداندن اشیا سرقت شده جیرفت در انگلیس
قضات دادگاه تجدیدنظر انگلیس جمعه گذشته، حکم دادگاه عالی را نقض و اعلام کردند که با توجه به قانون ایران که کاوش و حفاری بدون مجوز را برای آثار باستانی با قدمت بیش از یکصد سال ممنوع می داند، این کشور می تواند مالکیت خود را بر قطعات تاریخی مورد بحث ثابت کند.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از ایرنا، قضات دادگاه تجدیدنظر انگلیس جمعه گذشته، حکم دادگاه عالی را نقض و اعلام کردند که با توجه به قانون ایران که کاوش و حفاری بدون مجوز را برای آثار باستانی با قدمت بیش از یکصد سال ممنوع می داند، این کشور می تواند مالکیت خود را بر قطعات تاریخی مورد بحث ثابت کند.

حدود 9ماه قبل،دادگاه عالی انگلیس با صدور رای، اعلام کرده بود که دولت ایران نمی تواند به علت روشن نشدن مالکیت این آثار، مانع حراج 18 قطعه اثر تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان از سوی گالری “برکت” در لندن شود. از جمله این آثار تاریخی، دو کوزه، پنج جام، شش گلدان، یک کاسه، یک ظرف و سه وزنه است که طی سال های 2001 تا 2004 میلادی و پس از جاری شدن سیل در دره هلیل رود در نزدیکی جیرفت در جنوب ایران گورهای باستانی این منطقه را نمایان ساخت، مورد “چپاول” قرار گرفت و به بازارهای بین المللی قاچاق شده اند. “حاج مالک” وکیل طرف ایرانی پس از صدور حکم گفت: این پرونده از اهمیت بسیاری برای ایران برخوردار است، چرا که آنها بر این باورند که اشیایی با این کیفیت، که جزو بهترین قطعات گورهای باستانی و متعلق به کشور ایران بوده، باید در ایران باشد. وی افزود: گالری هیچ ادعایی بر این 18 قطعه ندارد، زیرا ممکن نیست که یابنده ناشناس این آثار مالکیت صحیح و قانونی بر این آثار داشته باشد. مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این خصوص گفت: اشیای تاریخی جیرفت با رای و حکم صادره از دادگاه تجدید نظر انگلیس بزودی به ایران بازگردانده می شوند. به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، “امید غنمی” افزود: دادگاه تجدیدنظر بعد از بررسی پرونده حراج اشیای جیرفت در گالری برکت با توجه به نقض حکم دادگاه بدوی، نظر ایران را بر 18 اثر تاریخی وارد دانسته و حکم نهایی خود را به نفع ایران صادر کرد. وی اظهار داشت: سفارت ایران در انگلیس از دو سال پیش و با اطلاع از حراج آثار تاریخی ایران در گالری برکت، موضوع را به سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع داد. غنمی تصریح کرد: بر همین اساس سازمان نیز از طریق دفتر خدمات حقوقی ایران در پاریس با طرح دعوی در دادگاه، تلاش برای بازگرداندن این آثار را آغاز کرد. مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: سازمان در دور دوم رسیدگی به پرونده در لندن با تغییر تیم وکلای خود و بهره گیری از تجربیات وکلای خبره توانست در جهت پیروزی ایران در این دادگاه اقدام کند. برپایه این گزارش، حدود نه ماه پیش دادگاه عالی بریتانیا رای داد که دولت ایران نمی تواندمانع حراج 18 قطعه اثر تاریخی مربوط به دوره هخامنشیان از سوی گالری برکت در لندن شود. قضات دادگاه تجدیدنظر انگلیس روز گذشته (30 آذرماه ) حکم دادگاه عالی را نقض و اعلام کردند که با توجه به قوانین ایران که کاوش و حفاری بدون مجوز برای آثار باستانی با قدمت بیش از 100 سال ممنوع می باشد، این کشور می تواند مالکیت خود را بر قطعات تاریخی مورد بحث ثابت کند. گالری برکت انگلیس ارزش مالی آثار سرقت شده جیرفت را حدود 250 هزار پوند تخمین زده است.

سنسورهای هوشمند: زیرساخت اینترنت اشیا

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.