کد خبر : 101449
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 خرداد 1403 - 13:14

واکاوی ۷۵۰ کالای مجاز ثبت سفارش؛ از چوب ماهیگیری تا وافل

واکاوی ۷۵۰ کالای مجاز ثبت سفارش؛ از چوب ماهیگیری تا وافل
در شرایطی ممنوعیت ثبت سفارش شرکت های بازرگانی یک شبه لغو شد که به این شرکت ها اجازه داده شده تا صرفا از ۷۵۰ کد تعرفه ای که بعضا به نظر می رسد در انتخاب آن ها چندان کارشناسی صورت نگرفته، ثبت سفارش صورت گیرد.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از  تسنیم، از ابتدای اردیبهشت ماه صدور کد هشت رقمی مرتبط با ثبت سفار ش متوقف گردیده است و به تازگی به صورت رسمی از سوی سامانه جامع تجارت توقف صدور ثبت سفارش شرکتهای بازرگانی اعلام شد.

بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ امکان اخذ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال 1403 خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان پذیر خواهد بود. امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی‌باشد. ثبت سفارش کالاهای «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و «وزارت جهاد کشاورزی» مشمول این مصوبه نمی‌باشند.

لغو یک شبه ممنوعیت واردات واحدهای بازرگانی

این در حالی است که به دنبال موج رسانه ای ایجاد شده در خصوص توقف ثبت سفارش شرکت های بازرگانی، در آخرین اطلاعیه سامانه جامع تجارت و بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ امکان اخذ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال 1403 خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان پذیر خواهد بود.

بنابراین امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون گذشته برقرار است لیکن اولویت اول با 750 کد تعرفه‌ای است که در تامین کالاهای مورد نیاز کشور از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

ترخیص ثبت سفارش های تمدید شده بلامانع شد

واکاوی در 750 کد تعرفه ای که امکان ثبت سفارش برای شرکت های بازرگانی در آن ها وجود دارد

گفتنی است تا کنون از حدود 5500 کد تعرفه، 750 تای آن ها باز شده است که به نظر می رسد در بازگشایی این ردیف کد تعرفه ها نیز چندان کارشناسی صورت نگرفته است و برخی از اقلام غیرضروری بازگشایی شده است.

لازم به ذکر است در بررسی 750 کد تعرفه ای که امکان ثبت سفارش برای شرکت های بازرگانی درآن ها وجود دارد بعضا مواردی دیده می شود که بسیار قابل تامل است شبهات جدی در ضروریت این کالاها وجود دارد. به عنوان مثال در لیست این کد تعرفه ها، کالایی هایی نظیر چوب دستی اسکی، توپ اسکواش، شلوار موتور سواری، دسته ی بازی، توپ رنگی پینت بال، چوب ماهیگیری، دستگاه آرایش مو، وافل و ویفر، تخته ی برف سواری، کلاسور، توپ تنیس روی میز، صندلی ماساژ، چوب هاکی، توپ پردار بدمینتون، مدل آناتومی، تفریحات پارک آبی و توپ اسکواش و ….. به چشم می خورد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.