کد خبر : 90109
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 19:44

نگاه توسعه محور به عملیات وعده صادق

نگاه توسعه محور به عملیات وعده صادق
رشد و توسعه اقتصادی در امنیت پایدار شکل می‌گیرد و بدون امنیت ملی، جذب سرمایه‌گذاری که موتور تولید است دچار اختلال می‌شود و مزیت‌های بالقوه کشورها امکان فعلیت نمی‌یابند.

به گزارش اطلاع با ما  علی محمدی: رشد و توسعه اقتصادی در امنیت پایدار شکل می‌گیرد و بدون امنیت ملی، جذب سرمایه‌گذاری که موتور تولید است دچار اختلال می‌شود و مزیت‌های بالقوه کشورها امکان فعلیت نمی‌یابند.

چنانچه کشوری بتواند به بازدارندگي و اقتدار کامل برسد، در این صورت اعتماد سرمایه گذارِ خصوصی و دولتی را جذب کرده و موتور اقتصادش را به حرکت در آورده است. شاخص ریسک کشوری(ICRG) وضعیت ریسک سرمایه گذاری برای کشورها را نشان می دهد که از این حیث ایران جز کشورهای با ریسک بسیار بالا است.

نکته مهم این است که اگر سطح بازدارندگی به گونه ای باشد که سایه جنگ را دور نماید، حتی تحولات، آشوب ها و ناامنی های داخلی نیز به راحتی نمی تواند زمینه‌ساز دفع یا فرار سرمایه شود.
این ادعا دقیقا در خصوص اسرائیل صادق است. رژیمی که با وجود ناامنی های متعدد داخلی و پیرامون، از آن جهت که توانسه بود سطح بالایی از بازدارندگی را ایجاد کند، مقصد بسیاری از سرمایه گذاری ها در هفت ونیم دهه اخیر شده بود.
در خصوص آمریکا در جنگ جهانی نیز همین است. آنجا که آمریکایی ها با انتفاع حداکثری در دو جنگ جهانی و استفاده از بمب اتم سطح اقتدار و بازدارندگی خود را چنان بالا بردند که زیربنای جذب سرمایه‌گذاری عمده جهانی را در دهه های بعد فراهم کردند.

بخش زیادی از تلاطمات بازارهای مالی و اقتصاد ایران نتیجه انتظارات تورمی از بُعد سیاسی و امنیتیِ متأثر از تحولات منطقه و جهان است. بدیهی است که عمده مخاطرات سیاسی و امنیتی پیرامون محیط امنیت ملی ایران از ناحیه تخاصم آمریکا و اسرائیل می باشد.

درخصوص ایران، چنانچه تهران بتواند در مقابل امریکا و اسراییل سطح بازدارنگی را ارتقا دهد و سایه جنگ را از کشور دور کند، این پیام به فعالان اقتصادی مخابره می گردد که حاکمیت در تامین امنیت در اوج اقتدار است و این دقیقا یعنی ایجاد اطمینان برای جذب سرمایه هایی که به ترسو بودن معروف هستند.

ایران با حمله به عین‌الاسد در سال ۹۸ و با عملیات وعده صادق در برابر هر دو کشور متخاصم به سطح بالای از بازدارندگی و توان تولید امنیت رسید و زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری در سال های آتی فراهم کرد.

اکنون اگرچه شاهد تلاطم های بازارهای مالی در کوتاه مدت هستیم ولکن تردید نکنیم که بازارها و اقتصاد پیام لازم را دریافت کردند و در بلندمدت به بازدارندگی تولید شده از این عملیات واکنش مثبت نشان خواهند داد و مسیر رسیدن به توسعه هموارتر خواهد شد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.