کد خبر : 112612
تاریخ انتشار : شنبه 9 تیر 1403 - 21:46

عضو اتاق بازرگانی: جلیلی به اقتصاد بسته و تحت کنترل خودشان اعتقاد دارد

عضو اتاق بازرگانی: جلیلی به اقتصاد بسته و تحت کنترل خودشان اعتقاد دارد
احسان ناصر، عضو اتاق بازرگانی، درباره واکنش اقتصاد به تندرو‌ها گفت: زبان تعامل با دنیا یک زبان متفاوت با رویکرد جلیلی است.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از انتخاب، جلیلی در کنار پزشکیان به دور دوم راه یافت؛ حالا نظرات اقتصادی و تأثیر حضور او در قوه مجریه، بر روند اقتصاد بیشتر مورد توجه است. تأثیری که می‌تواند منجر به ایجاد بستر‌های فسادزاد در یک اقتصاد بسته و یا افزایش تحریم شود. روندی که افزایش تورم و فشار بر جامعه را نیز به دنبال دارد.

احسان ناصر، عضو اتاق بازرگانی، درباره واکنش اقتصاد به تندرو‌ها به «انتخاب» گفت: زبان تعامل با دنیا یک زبان متفاوت با رویکرد جلیلی است. اگر قرار باشد با ادبیات فعلی و غیرتعاملی کار را انجام دهند، قطعاً به مشکل اساسی در اقتصاد می‌خوریم. نوع زبان جلیلی به بیانه خوانی شباهت دارد که اصلاً نمی‌تواند به نفع اقتصاد و کشور ما باشد. من امیدوارم در انتخابات پیش رو اتفاقی حاصل شود، که نرخ رشد اقتصادی ایران به صورت واقعی 5 درصد باشد. وقتی نرخ استهلاک سرمایه ما منفی شده یعنی رشد اقتصادی اصلاً به وجود نیامده و آمار‌های فعلی درست نیست. من امیدوارم در پایان 4 سال پیش رو بتوانیم در مجموع به 20 درصد برسیم.

وی درباره نتیجه حاکم شدن نگاه تندرو‌ها بر اقتصاد بیان کرد: تندرو‌ها به اقتصاد بسته و تحت کنترل خودشان اعتقاد دارند. اقتصاد بسته البته الزاماً افراد ناسالم پرورش نمی‌دهد اما اقتصاد بسته اولین زیان‌اش ایجاد بستر فساد است. اولین ضربه تندرو‌ها به اقتصاد، مسأله ایجاد فساد است و در شرایط فعلی بزرگترین ظلمی است که از طرف این آقایان به کشور وارد می‌شود. آن‌ها قائل به مشارکت فعال جامعه در اقتصاد نیستند. رویکرد‌های شبه سوسیالیستی و غیرمولد باعث ایجاد بستر‌های فسادآمیز در ایران می‌شوند.

ناصر درباره تأثیر قدرت گرفتن تندرو‌ها بر فرار سرمایه گفت: پول، سرمایه، کارآفرین هر سه ترسو هستند. سرمایه از هرگونه افراط می‌ترسد. اگر یک اصلاح طلب تندروهم بیاید، به همان میزان پول و سرمایه می‌ترسد. اما پزشکیان اصلاً آدم تندرویی نیست، در مقابل آن جلیلی موجب ایجاد ارزش نمی‌شود و با نگاه افراطی باعث فرار سرمایه می‌شود. کار‌های تندرو‌ها غیرتوجهی است و نیاز به بستر آرام و با رویکرد تعاملی دارد. اقتصاد ما بر پایه پول است که زبان با زبان علم اقتصاد جهانی کار می‌کند. کسی که با زبان پول صحبت نکند، به بیراهه می‌رود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.