کد خبر : 77379
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 اسفند 1402 - 10:52

دست پر بانک مرکزی با افزایش دو برابری ارز مسافرتی/ بزودی التهاب بازار ارز فروکش می‌کند

دست پر بانک مرکزی با افزایش دو برابری ارز مسافرتی/ بزودی التهاب بازار ارز فروکش می‌کند
کارشناس ارزی با اشاره به اقدام بانک مرکزی در افزایش تامین ارز مسافرتی از ۵۰۰ یورو به ۱۰۰۰ یورو گفت: به طور معمول در پایان هر سال تقاضای ارز در کف بازار به وجود می آید که این تقاضا ناشی از افزایش سفرهای نوروزی است،

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از  تسنیم، مسعود توکلی در گفت و گوی با اشاره به اقدام بانک مرکزی در افزایش تامین ارز مسافرتی از 500 یورو به 1000 یورو گفت: به طور معمول در پایان هر سال تقاضای ارز در کف بازار به وجود می آید که این تقاضا ناشی از افزایش سفرهای نوروزی است، به عنوان نمونه افرادی که بستگانی در خارج از کشور دارند و برای دید و بازدید به خارج از کشور مسافرت می کنند و یا افرادی که برای تفریح به خارج از کشور سفر می کنند. این مسافران تقاضای محسوسی را در کف بازار ایجاد می کنند که موجب افزایش تقاضا در بازار غیررسمی ارز و به خصوص در بازار اسکناس می شود.

توکلی بیان داشت: دو برابر کردن ارز مسافرتی یک اطمینان خاطر را هم به مسافران و هم به بازار داد که بانک مرکزی در راستای تامین حداکثری ارز متقاضیان واقعی همچنان بر سر تعهد خود پا برجاست و در این بازه زمانی که تقاضا برای ارز مسافرتی افزایش می یابد، به طور کامل پاسخگوست.

این کارشناس ارزی اظهار کرد: گزارش‌هایی به بانک مرکزی رسیده بود که برای مسافرت های هوایی به کشورهایی که کمی دورتر هستند، مبلغ 500 یورو کفاف هزینه مسافران را نمی‌دهد و مابقی تقاضا به بازار غیررسمی منتقل می شود. در همین جهت سیاستگذار این تصمیم را گرفت تا در بازه کوتاه مدت و موقتی تامین ارز را افزایش دهد. در نتیجه با تامین نیازهای واقعی، دیگر هیچ مسافری به بازار غیررسمی مراجعه نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: افزایش تامین ارز مسافرتی از 500 یورو به 1000 یورو به این معنی است که منابع بانک مرکزی پر است و مشکلی در تامین نیازهای مردم وجود ندارد.

‏آغاز عرضه ارز مسافرتی با شرایط جدید از امروز

توکلی تصریح کرد: اگر مضیقه ای در بازار ارز وجود داشته باشد، تقاضای ارز مسافرتی موجب می شود تا فشارهایی به بانک مرکزی وارد و منابع آن را تهدید کند، اما منابع این بانک به قدری زیاد است که افزایش تقاضای ارز مسافرتی، هیچ خللی در بازار ایجاد و منابع ارزی را با کمبود مواجه نمی‌کند.

این کارشناس بازار ارز بیان داشت: صادرات کشور افزایش یافته و خزانه ارزی بانک مرکزی تقویت شده است و این موضوع دست سیاستگذار را باز گذاشته تا در بازه های زمانی که تقاضا در بازار ارز زیاد می شود، بتواند مدیریت بازار ارز را انجام دهد.

این تحلیل گر اقتصادی اظهار کرد: قبلا در تامین ارز مسافرتی یک دغدغه ای در بازار ارز ایجاد شد که این مدل تامین ارز خودش یک نوع سفته بازی را ایجاد می کند. یعنی در زمان های گذشته افرادی بلیط های تقلبی تهیه و به بانک مراجعه و ارز مسافرتی دریافت می کردند، اما از چند ماه گذشته که فرآیند تحویل ارز مسافرتی، به بعد از گیت در فرودگاه منتقل شد، عملا دیگر دست سفته باز و یا متقلب را از بازار کوتاه کرد تا دیگر نتوانند از ارز مسافرتی سواستفاده کنند.

توکلی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه منابع بانک مرکزی مناسب است و افزایش تقاضایی که در کف بازار به وجود می آید، از بین میرود، این اقدام عامل موثری در مدیریت بازار ارز محسوب می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS
YouTube
YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share