کد خبر : 85492
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 فروردین 1403 - 22:48

عالیه سادات

اسلام ستیزی که نماز هم می‌خواند

اسلام ستیزی که نماز هم می‌خواند
خاندان سلطنتی پهلوی، وابستگی عمیقی به غرب و فرهنگ غربی داشت. فرهنگ غربی در نقطه مقابل فرهنگ اسلامی بود. با این حال این خاندان سلطنتی تلاش می‌کرد خود را مقید و علاقمند به امور مذهبی نیز نشان دهد.

به گزارش اطلاع با ما  عالیه سادات: خاندان سلطنتی پهلوی، وابستگی عمیقی به غرب و فرهنگ غربی داشت. فرهنگ غربی در نقطه مقابل فرهنگ اسلامی بود. با این حال این خاندان سلطنتی تلاش می‌کرد خود را مقید و علاقمند به امور مذهبی نیز نشان دهد. این موضوع چند دلیل داشت:
«نخست، بدان دلیل که به طور سنتی خاندان پهلوی به نوعی مذهب گرایی سنتی، گرچه من‌های تدین واقعی، خو گرفته بودند و حتی شاه برای خود کراماتی هم قائل بود. ثانیاً، سیاست مکر و فریب از ارکان سیاست‌های فرهنگی – مذهبی این رژیم به حساب می‌‌آمد و بنابراین باید به گونه‌ای رفتار می‌‌کرد تا تودة مردم که ایمان به اسلام و تشیع داشتند، به این دولت جذب شوند. ثالثاً، دین عامل مهمی در برابر تبلیغات کمونیستی به حساب می‌‌آمد و این فوائد زیادی برای رژیم پهلوی که ماهیت آن وابسته به نظام سرمایه داری بود، داشت. کلنگ مسجد دانشگاه تهران در سال 1344 توسط شاه به زمین زده شد و این می‌‌توانست با ملاحظة همین جوانب باشد. درست به همین دلیل بود که پس از واقعة 28 مرداد که خطر توده ای بزرگ نشان داده شده بود، رژیم دستور اجرای اجباری اقامة نماز را در دبستان‌ها و مدارس دولتی داد. رابعاً، سیاست سنت گرایی که پیش از این وجود و حضورش را در بخشی از ارکان نظام پهلوی ملاحظه کردیم، به نوعی مبلغ و مروج نوعی خاص از مذهب و بیشتر در شکل شاهنشاهی آن بود.»

نفوذ فرهنگ آمریکایی در ایران در زمان پهلوی، از زبان اشرف

منابع:
۱_ سقوط: مجموعه مقالات نخستین همایش بررسی علل فروپاشی سلطنت پهلوی، تهران، موسسه مطالعات و پژوهش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیاسی‌‌، 1384، ص 248
۲_کافه تاریخ

 

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.