کد خبر : 28984
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 آبان 1402 - 14:53

نشست خبری فیدان و امیرعبداللهیان: رئیسی به زودی به ترکیه می‌رود/ طرح ایران برای بحران غزه

نشست خبری فیدان و امیرعبداللهیان: رئیسی به زودی به ترکیه می‌رود/ طرح ایران برای بحران غزه
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به بمباران مناطق مختلف غزه حتی بیمارستان ها و مساجد گفت: این استاندارد دوگانه که بین فلسطین و اوکراین هست را نمی پذیریم.

به گزارش اطلاع با ما به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به ترکیه سفر کرده امروز چهارشنبه 10 آبان ماه با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار در خصوص برخی موضوعات دوجانبه و آخرین تحولات فلسطین اشغالی و دستیابی به راه‌حلی برای آتش بس و توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی رایزنی شد.

پس از این نشست وزرای امور خارجه ایران و ترکیه در نشست خبری شرکت کرده و پاسخگوی سوالات خبرنگاران شدند.

وزیر خارجه ترکیه در این نشست با تشکر از حضور امیرعبدالهیان با اشاره به دو بار سفر به تهران گفت: با امیرعبدالهیان درباره سفر رئیسی به ترکیه گفتگو کردیم و همکاری های خوبی در این خصوص داریم.

فیدان با اشاره به بمباران مناطق مختلف در غزه گفت: کمپ آوارگان، بیمارستانها و حتی مساجد تحت بمباران قرار دارند. تجمع روز جمعه یکی از بزرگترین واکنش های ما بود. ما از روز 7 اکتبر با همه طرفها از جمله غرب در دیپلماسی هستیم. استاندارهای دو گانه با اوکراین و فلسطین را نمی پذیریم. اگر دنیایی عادلانه می خواهیم باید اصولی و منسجم رفتار کنیم.

وزیر خارجه ترکیه افزود: حمایت برخی کشورها برای کشتار در غزه و تشویق آنها به این خشونت قابل قبول نیست. بازیگران داخل و خارج از منطقه را برای ایجاد صلحی ماندگار فرا می خوانیم.

فیدان ادامه داد: اسرائیل باید بداند که نادیده گرفتن فلسطینی ها و خون ریختن بیش از این به جایی نخواهد رسید. ما از همان ابتدای جنگ تلاش های دیپلماتیک خود را دنبال کردیم تا هر چه زودتر به پایان برسد. این اقدام را در سطح جهانی و بخصوص کشورهای سازمان همکاری اسلامی دنبال می کنیم. ما با اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا، سازمان ملل و همه کشورهای دنیا دیپلماسی را دنبال می کنیم. متاسفانه اتحادیه اروپا بدلیل تصمیمات جمعی نمی خواهد درباره آتش بس چیزی بشنود.

وی با بیان اینکه ترکیه و ایران همسایگان ابدی هستند، گفت: ما همکاری های دو جانبه را پیش می بریم.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی در خصوص خروج شهروندان ترکیه از غزه گفت: در این خصوص در حال تلاش هستیم و با مقامات مصر و اسرائیل در حال گفتگو هستیم. اطلاعاتی به ما رسیده که بین مصر و اسرائیل توافقی صورت گرفته که در نتیجه آن حدود 500 شهروند خارجی از غزه خارج خواهند شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان نیز در این نشست خبری گفت: تشکر می کنم از حسن استقبال و گفتگوهای مهم که با برادرم آقای فیدان داشتیم. ما روز گذشته در دوحه قطر با مقامات عالی قطر و رهبران حماس گفتگو داشتیم. امروز هم در آنکارا با آقای فیدان و رئیس جمهور دیدار داشته و خواهیم داشت.

وی گفت: فرا رسیدن روز ملی ترکیه را تبریک می گویم.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان اینکه هدف اصلی سفر ما تمرکز بر موضوع فلسطین است، اظهار داشت: 26 روز است که رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب همه نوع جرایم در غزه است. رژیم صهیونیستی در جنایات خود از همه نوع سلاح ممنوعه استفاده می کند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اگر گزارش های موجود را مردم جهان دنبال کنند، از آثار زخمی ها و شهدای غزه ناشی از بمباران ها به نوع و دامنه بکارگیری سلاح های کشتار جمعی بیشتر واقف خواهند بود.

وی افزود: ایران به تلاش ها در رایزنی با متحدین برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ ادامه می دهد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به ایده رئیسی در گفتگوهای خود برای برگزاری نشستی با حضور سران کشورهای اسلامی و عربی، اظهار داشت: ما، هم در قطر و ترکیه این ایده را که مورد استقبال است پیگیری می کنیم. پیش از این نیز این ایده را با مقامات عربستان و مصر در میان گذاشته ایم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در نشست روز گذشته در دوحه با مقامات حماس گفتگو داشتیم، اظهار داشت: در اطلاعاتی که دریافت شده، در صورت عدم توقف نسل کشی در غزه، منطقه به زمان اتخاذ تصمیمی بزرگ بسیار نزدیک شده است. در صورت عدم توقف فوری جنگ، مسئولیت گسترش دامنه جنگ مستقیم متوجه آمریکا و رژیم جعلی اسراییل خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا باید مسئولیت حمایت تمام قد خود در تداوم کشتار غیرنظامیان را بپذیرد و آمادگی داشته باشد. پیامدهای آن را تحمل کند. وضعیت اینگونه باقی نخواهد ماند و مقاومت اقدام غافلگیر کننده ای را در دستور کار قرار می دهد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه مقامات سیاسی مقاومت حماس اطلاع دادند که در بمباران ها علی رغم اینکه برخی اسرای موجود برای انتقال به مکان های امن در بیمارستان های غزه مورد حفاظت قرار داشتند، اما با هدف قرادادن بیمارستان ها با بمب حدود پنجاه تن از اسرای موجود نزد مقاومت کشته شدند، اظهار داشت: ما از مواضع رئیس جمهور اردوغان تشکر می کنم. البته مسلمانان و مقاومت از ما به عنوان کشورهای اسلامی انتظار دارند با تحریم کالاهای اسرائیلی حمایت های قوی تر خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم.

امیرعبداللهیان گفت: ما همچنین در خصوص موضوعات مورد توجه دوجانبه گفتگو کردیم.

وی با اشاره به سفر رئیسی در آینده نزدیک به آنکارا، اظهار داشت: ما کمیسیون عالی همکاری های مشترک را در آینده نزدیک برگزار خواهیم کرد تا برای تمرکز بیشتر بر امنیت مرزها، نسبت به گشایش بازارچه ها و گذرگاه جدید در مرز مشترک دو کشور اقدامات موثرتری را به عمل بیاوریم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص عدم توجه رژیم صهیونیستی به هشدارها و ادامه جنایات‌ها علیه مردم غزه گفت: ما امیدواریم که فوراً آتش بس و توقف نسل کشی آمریکا و رژیم صهیونیستی در فلسطین را شاهد باشیم.

وی افزود: حماس یک جنبش آزادی بخش فلسطینی در مقابل اشغالگران است. پیش از این نیز رژیم اسراییل بارها سخن از نابودی حزب الله به میان آورده بود، اما حزب الله یکی از جریان های مقاومت در منطقه ما است. امروز مقامات رژیم حتی با شنیدن حزب الله به وحشت می افتند. لذا توصیه می کنم مسیری را که قبلاً آزمودید دوباره آزمون نکنید. در صورت تداوم جنگ علیه غیرنظامیان پیامدهای آن سخت خواهد بود.

وزیر خارجه کشورما ادامه داد: بی تردید تبعات آن قابل تحمل نخواهد بود. در نیویورک هم اعلام کردیم که اینجا خانه ماست و در تامین امنیت منطقه و خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم.

امیرعبداللهیان: هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه را نمی‌پذیریم

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ما از مواضع اخیر قوی آقای اردوغان در حمایت از مردم فلسطین حمایت می کنیم، گفت: ما پیش از این با آقای فیدان در خصوص ایده و ابتکار کشورهای ضامن گفتگو کردیم. از هر ابتکار سیاسی که مانع گسترش جنگ شود حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: مایلم تاکید کنم که اکنون کشورهای اسلامی و کشورهای جهان شاهد تداوم جنایات در غزه و کرانه باختری هستند، رژیم صهیونیستی به اقدام عملی در عالی ترین سطح با حمایت آمریکا دست زدند.

وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که در چنین شرایطی وظیفه اول ما این است که کالاهای اسراییلی را تحریم کنیم و نسبت به ارسال سوخت حساسیت داشته باشیم، گفت: دومین وظیفه حقوقدانان این است که مقدمات را برای تشکیل دادگاه جنایات جنگی اسرائیلی فراهم کنیم و در پایان این جنگ که قطعاً پیروزی با فلسطینیان است، یک دادگاه برای جنایتکاران باید در دستورکار جدی ما قرار گیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.