کد خبر : 62245
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 دی 1402 - 12:33

محکومیت ۷۴۴ میلیون دلاری دولت آمریکا در واقعه تروریستی چابهار

محکومیت ۷۴۴ میلیون دلاری دولت آمریکا در واقعه تروریستی چابهار
در پی دادخواهی ۹۳ نفر از مجروحین، ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی تاسوعای چابهار در سال ۱۳۸۹ آمریکا به ۷۴۴ میلیون دلار محکوم شد.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از مهر، ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی تاسوعای چابهار در سال ۱۳۸۹ علیه دولت آمریکا، دادگاه رسیدگی به این پرونده در شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) به ریاست قاضی حسین‌زاده تشکیل شد و دادگاه رأی محکومیت دولت آمریکا در این را پرونده را صادر کرد.

در این حادثه تروریستی ۳۹ شهروند ایرانی شهید و ۷۰ نفر مجروح شدند و دولت آمریکا به پرداخت ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار خسارت محکوم شد.

دولت آمریکا به علت حمایت‌های متعدد از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که عامل شهادت ۳۹ شهروند ایرانی در حادثه تروریستی سال ۸۹ شهرستان چابهار بود، به پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار خسارت و جریمه محکوم شد.

در دادخواست تنظیمی ۵۸ نفر از مجروحین و ۳۵ نفر از ورثه و بازماندگان شهدای این حادثه تروریستی طرح دعوا کرده‌اند.

بر اساس رأی صادر شده از سوی شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی)، دولت آمریکا از حیث خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به پرداخت مجموعاً دویست و نود میلیون دلار برای ۵۸ نفر از مجروحان واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان ۵ میلیون دلار) و مجموعاً مبلغ یکصد و چهل میلیون دلار برای ۳۵ نفر از ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان ۴ میلیون دلار) به عنوان خسارت مادی محکوم شده است.

همچنین دولت آمریکا به پرداخت مجموعاً مبلغ ۷۴۴ میلیون دلار برای ۹۳ نفر از خواهان (به ازای هر خواهان ۸ میلیون دلار) به عنوان خسارت معنوی محکوم شده است.

دادگاه همچنین دولت آمریکا را از باب خسارت تنبیهی معادل با ۲ برابر خسارت معنوی وارده، به میزان یک میلیارد و چهارصد و هشتاد و هشت میلیون دلار و پرداخت خسارت دادرسی و حق الوکاله محکوم کرده است.

در این پرونده، خوانده مجموعاً به پرداخت ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار محکوم شده است.

قابل ذکر است، در حادثه تروریستی ۲۴ آذر ماه سال ۸۹ شهرستان چابهار که مصادف با روز تاسوعا بود، گروهک تروریستی موسوم به جندالله که مورد حمایت آمریکا قرار دارد، ۳۹ نفر از هموطنان را شهید و ۷۰ نفر را مجروح کرد.

بر همین اساس و در راستای اقدام متقابل حقوقی علیه دولت آمریکا و به استناد ماده ۲ قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب سال ۱۳۹۰ و بر اساس اقدامات آگاهانه دولت آمریکا در تأمین اعتبار مالی، تشویق و حمایت‌های مادی و معنوی از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و مغایر با حقوق بین‌الملل بوده، دادگاه رأی به محکومیت دولت آمریکا داده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.