کد خبر : 82888
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 فروردین 1403 - 12:55

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد

لزوم استمرار ساماندهی اموال تملیکی و توقیفی

لزوم استمرار ساماندهی اموال تملیکی و توقیفی
رئیس قوه قضاییه گفت: اقدامات بخش‌های مختلف قوه قضاییه در زمینه کمک به مهار تورم و رشد تولید، همچنان باید با قوت و قدرت در سراسر کشور استمرار داشته باشد.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست «بروزرسانی سند تحول قضایی» و «بررسی چگونگی کمک قوه قضاییه به تحقق هرچه بیشتر شعار سال ناظر بر جهش تولید با مشارکت مردم» با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضا در جهت تحقق شعار سال ۱۴۰۲ (مهار تورم، رشد تولید) اظهارکرد: اقدامات بخش‌های مختلف عدلیه در زمینه کمک به مهار تورم و رشد تولید همچنان باید با قوت و قدرت در سراسر کشور استمرار داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۳ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردم» گفت: ما به عنوان مسئولان قوه قضاییه تضمین می‌دهیم که نهایت سعی و تلاش خود را در جهت حفاظت و صیانت از سرمایه‌های مردم که وارد عرصه تولید و اشتغال می‌شود، به عمل بیاوریم.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مصمم هستیم در سال جاری، برنامه‌ها و تدابیر طراحی شده خود را برای حمایت از تولید و تولیدکنندگان و فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی، با قوت و قدرت هر چه تمام‌تر اجرایی و عملیاتی کنیم، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم موانع مشارکت فعالانه اقتصادی و تولیدی مردم را با همکاری سایر قوا، مرتفع کنیم. بدون تردید باید در سال جاری، با همدلی و همکاری همه‌جانبه، عقب‌ماندگی‌های حوزه تولید را جبران کنیم که در این مسیر، علاوه بر فعالان و سرمایه‌گذاران کلان و خرد اقتصادی و تولیدی، عموم مردم نیز می‌توانند یاری‌گر باشند.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله اجرای سند تحول قضایی و روزآمدسازی آن نکاتی را بیان کرد.

همچنین در حاشیه این نشست، اقدامات صورت گرفته و دستاوردهای حوزه ساماندهی کالاهای بلاتکلیف‌ِ موجود در انبارها و پارکینگ‌های سراسر کشور اعم از کالاهای موجود در انبارهای گمرکات و اموال تملیکی، وسایل نقلیه توقیفی موجود در پارکینگ‌ها همچنین آرای صادره در حوزه اصل ۴۹ مورد بررسی قرار گرفتند و رئیس دستگاه قضایی توصیه‌هایی تخصصی را در باب این موضوعات مطرح کرد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به بهبود وضعیت ساماندهی و تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارها و پارکینگ‌های سراسر کشور نسبت به سال‌های گذشته اظهار کرد: امروز به وضوح شاهد بهبود وضعیت کالاهای بلاتکلیف اعم از اموال تملیکی، توقیفی، قاچاق، متروکه و … نسبت به قبل هستیم و مشاهده می‌کنیم که در نتیجه اقدامات و تمهیدات اتخاذ شده، به میزان زیادی از بروز و وقوع فساد و آسیب در این حوزه جلوگیری به عمل آمده است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که رسیدگی‌های انجام‌ شده طی مدت اخیر در راستای ساماندهی وضعیت اموال تملیکی، توقیفی، قاچاق و متروکه و … همچنان باید با قوت و مجدانه استمرار پیدا کند، گفت: چنانچه تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده در راستای ساماندهی کالاهای بلاتکلیف مستمر نباشد و رسیدگی‌ها بر وضعیت اموال مزبور مانند آنچه در دو سال گذشته صورت گرفت، ادامه پیدا نکند، ممکن است دوباره همان وضعیت سابق را در این حوزه شاهد باشیم. مقامات قضایی ذی‌صلاح در راستای صیانت از بیت‌المال و اموال عمومی و خصوصی، نهضتی را که در قضیه ساماندهی جامع اموال تملیکی و توقیفی آغاز شده است را با قدرت ادامه دهند.

محسنی اژه‌ای در ادامه بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم در مقوله‌هایی نظیر «تنظیم صورت‌جلسه‌های دقیق توسط ضابطین هنگام کشف کالاهای قاچاق» و «تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های اموال تملیکی از سوی قوه قضاییه و تعزیرات» تاکید کرد و در ادامه به وزیر دادگستری دستور داد که در جهت تسریع در روند ترخیص کالاها از بنادر و گمرکات و کاهش فسادهای ناشی از ماندگاری کالاها در انبارها، موضوعات مذکور را در دولت پیگیری کند.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به میزان قابل توجه آرای صادره مربوط به اصل ۴۹ طی ایام پایانی سال ۱۴۰۲ گفت: در جهت تعیین تکلیف خودروها و موتورسیکلت‌های توقیف شده پارکینگ‌های سراسر کشور، طی ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۲ قریب به ۲۶ هزار رای در شعب مربوط به اصل ۴۹ صادر شد و تکلیف ده‌ها هزار وسیله نقلیه مشخص شد این در حالیست که ممکن است با هر یک از این آراء، صدها موتورسیکلت تعیین تکلیف و رفع توقیف شوند.

همچنین «پوریانی» حاکم شرع سازمان اموال تملیکی نیز به ارائه گزارشی از وضعیت این سازمان، اقدامات صورت‌گرفته اخیر و چالش‌های پیش روی آن پرداخت.

وی بازدیدهای میدانی رئیس قوه قضاییه، رؤسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و برخی شهرها از انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی را نقطه عطفی در تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی دانست و گفت: تاکیدات مستمر رئیس دستگاه قضا در خصوص ساماندهی وضعیت اموال تملیکی و متعاقب آن، نظارت‌ها و بازدیدهای میدانی مقامات قضایی از انبارهای اموال تملیکی، نقش بسزایی در تعیین تکلیف کالاهای موجود در این انبارها طی دو سال گذشته داشته است.

حراج ۴۰۰ قلم کالای اموال تملیکی در ۱۱ استان

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که تعیین تکلیف کالاهای متروکه و قاچاق، قبل از آنکه از حیز انتفاع ساقط و فاسد شوند، انجام شود.

پوریانی با بیان اینکه هم‌اکنون از صفر تا صد امور مربوط به فروش کالاهای متروکه از سوی حاکم شرع سازمان اموال تملیکی، به صورت سیستمی انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر وقتی مشخصات یک کالای متروکه به دفتر حاکم شرع سازمان اموال تملیکی اعلام شود، در نهایت ظرف ۴۸ ساعت اجازه فروش آن صادر می‌شود این در حالیست که روند مزبور در گذشته بعضاً به مدت سه تا چهار ماه به طول می‌انجامید.

حاکم شرع سازمان اموال تملیکی با اشاره به بهبود قابل توجه وضعیت اموال تملیکی در سراسر کشور طی دو سال اخیر گفت: در نتیجه اقدامات صورت گرفته و پیگیری‌های به عمل آمده طی این مدت، بیش از ۸۲ هزار متر انبار از سوی سازمان اموال تملیکی خریداری شده است و بیش از ۵۲ هزار متر از انبارهای این سازمان نیز قفسه‌بندی شده‌اند.

پوریانی با اشاره به تعیین تکلیف حدود ۷۶ هزار میلیارد تومان از کالاهای سازمان اموال تملیکی به انحاء مختلف از سال ۱۴۰۱ تاکنون اظهارکرد: از زمان ورود هیئت مدیره جدید سازمان اموال تملیکی در سال ۱۴۰۱ تا به امروز، فروش اموال منقول این سازمان در مقایسه با مدت مشابه سال‌های گذشته، ۴۲۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

حاکم شرع سازمان اموال تملیکی از بازگشت ۳۸ هزارمیلیارد تومان کالا از طریق اعاده به صاحبان مشاغل و چرخه تولید از سال ۱۴۰۱ تاکنون خبر داد و گفت: طی مدت اخیر 4000 خودروی سواری سبک و سنگین وارداتی که از سال ۱۳۹۶ در گمرکات و بنادر سراسر کشور رسوب شده بودند، تعیین تکلیف شده و به فروش رسیدند.

وی همچنین از افزایش ۷۷ درصدی پرونده‌های تعیبن تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ خبر داد و اظهارکرد: بیشترین میزان سهم روش‌های فروش سازمان اموال تملیکی در سال ۱۴۰۲ مربوط به مزایده الکترونیکی سراسری در بستر سامانه تدارکات دولت با ۹۵درصد است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.