کد خبر : 96983
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 اردیبهشت 1403 - 10:59

طحان‌نظیف: قانون‌گذاری خوب از دل نظارت خوب بیرون می‌آید

طحان‌نظیف: قانون‌گذاری خوب از دل نظارت خوب بیرون می‌آید
سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون‌گذاری خوب از دل نظارت خوب بیرون می آید که سال‌ها از این غفلت کردیم گرچه در ادوار مختلف توجه شده است ولی با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از برنا، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در اولین جلسه فراکسیون گام دوم مجلس دوازدهم، گفت: ما در حوزه حقوق مجلس را به دو وظیفه خطیر قانون گذاری و نظارت می شناسیم و اگر بخواهیم قضاوت درستی نسبت به مجالس داشته باشیم شاخص های مربوط به این دو موضوع را بررسی می کنیم.

وی اظهار کرد: انباشت قانون و قانونگذاری زیاد نمی تواند وجه قانونگذاری در مجلس باشد. تورم قوانین امر ممدوحی نیست. گاهی اوقات قانونگذاری بیشتر یعنی ابهام بیشتر و جامعه هدف که می خواهد از این قانون بهره ببرد متوقف می شود چون با ابهام مواجه می شود. مخالف قانون‌گذاری نیستم ولی معتقدم قانونگذاری باید به جا و به موقع باشد. گاهی اوقات مصوبه ای در صحن شورا بررسی می شود که عین همان متن قانون‌گذاری شده است و این نشان می دهد که بستر آن برای اجرا فراهم نیست و باید آسیب شناسی کنیم که چرا اجرایی نمی شود.

وی افزود: قانون گذاری خوب از دل نظارت خوب بیرون می آید که سال‌ها از این غفلت کردیم گرچه در ادوار مختلف توجه شده است ولی با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

طحان نظیف خطاب به نمایندگان بیان کرد: دراین ایام که درگیری تان شدید نیست اسناد بالادستی را مطالعه کنید. مجلس باید در قانون گذاری به اسناد بالادستی توجه کند چراکه این هدف شما را محقق می کند.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر بحث اولویت بندی و نیاز سنجی تقنینی، گفت: گاهی اوقات برخی از موضوعات به خود مجلس برمی گردد و نیاز است که مجلس پویاتر قانون گذاری کند بر فرض مثال اگر در حوزه قانون انتخابات و‌ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان نیاز به قانون گذاری باشد باید مجلس پویاتر عمل کند.

طحان‌نظیف: نظر شورای نگهبان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۳ امروز به مجلس اعلام می‌شود

وی تصریح کرد: درها و کمیسیونهای مجلس باید بر روی مراکز پژوهشی و کارشناسان باز باشد ، کارشناسان باید احساس کنند که راحت می نوانند با شما دیالوگ کنند و ارتباط برقرار می کنند . قانون‌گذاری خوب از دل کار کارشناسی جامع برمی آید.

طحان نظیف بیان کرد: زمان خدمت گذاری ما اندک است ولی آثار ما باقی می ماند. عمده قوانینی که تصویب می شود دائمی هستند.

طحان نظیف گفت: گاهی اوقات نیاز است که به آثار مصوبه توجه شود. اخیرا این بحث‌در کشورهای مختلف بررسی می شود بحث تاثیرات قانون مهم است مجلس باید پیگیری کند که قانون خودش به کجا رسید. ما در کشور قانون خوب کم نداریم اما قانون اجرایی نمی شود این نیاز به بررسی دارد. مجلس شان و صلاحیت این را دارد که نسبت به مصوبه خودش پیگیری های داشته باشد.

وی تاکید کرد: باید به سمت قوانین جامع حرکت کرد. پراکندگی قوانین زیاد است و نمی شود همه قوانینی که در یک حوزه است را احصا کرد. باید معاونت قوانین چارچوب این را پیگیری کند. برخی قوانین ما نیاز به روزآمدی دارد که باید اصلاح شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.