کد خبر : 112989
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 تیر 1403 - 10:39

ایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود

ایران تا ۳ سال آینده صادرکننده کود می‌شود
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: با تکمیل پروژه‌های طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، ایران طی ۳ سال آینده علاوه بر تامین نیاز داخلی به صادر کننده کودهای فسفات و پتاس تبدیل خواهد شد.

به گزارش اطلاع با ما  به نقل از مهر، حمید رسولی، مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، در خصوص اقدامات اجرایی طرح خودکفایی کودهای کشاورزی در کشور اظهار کرد: پس از آغاز طرح خودکفایی در کودهای کشاورزی، حدود ۳۰ پروژه خودکفایی کودهای فسفات و پتاس توسط بخش خصوصی با هدایت و حمایت طرح خودکفایی آغاز شده است.

وی افزود: تاکنون نزدیک به ۲۰ پروژه خودکفایی کودهای فسفات و پتاس که در مقیاس کوچک‌تر اجرا شده بود، به تولید و بهره‌برداری رسیده‌اند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تصریح کرد: در راستای اجرای طرح خودکفایی کودهای کشاورزی در سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار تن کود فسفات در داخل کشور تولید شد که این میزان تولید حاصل راه‌اندازی و فعالیت شرکت‌های خصوصی طی چند سال اخیر، با هدایت وزارت جهاد کشاورزی و شرکت خدمات حمایتی به عنوان مجری طرح است.

به گفته وی، در سال‌های نه چندان دور تمامی کودهای فسفات و پتاس خود را به‌طور کامل وارد می‌کردیم، حتی در اوایل دهه ۸۰ علاوه بر کودهای فسفات و پتاس، بخشی از کود اوره مورد نیاز کشور نیز از محل واردات تأمین می‌شد؛ اما خوشبختانه هم‌اکنون علاوه بر اینکه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کود اوره هستیم، بخش قابل توجهی کودهای فسفات و پتاس را در داخل کشور تولید می‌کنیم.

مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی با بیان اینکه در حوزه تولید کودهای فسفات شاهد تکمیل و به تدریج راه‌اندازی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس هستیم، گفت: یکی از بزرگترین این پروژه‌ها، کارخانه تولید کود فسفات با ظرفیت نزدیک به ۵۰۰ هزار تن در استان خراسان رضوی است که پس از تأمین آب مورد نیاز پروژه، به تولید کودهای فسفات اقدام خواهد شد.

وی در خصوص دیگر پروژه‌ها افزود: کارخانه تولید کود پتاس در خور و بیابانک که تولید کودهای پتاس در آن آغاز شده و در حال تکمیل ظرفیت است و همچنین پروژه تولید کود پتاس در پتروشیمی ارومیه که در سال قبل راه‌اندازی شد یا پروژه کود پتاس دیگری در خراسان رضوی که سال قبل افتتاح شد، نیز از دیگر پروژه‌ها است.

رسولی با اشاره به اینکه خوشبختانه طرح‌های خودکفایی تولید کودهای کشاورزی در داخل کشور یکی پس از دیگری به تولید می‌رسند، خاطرنشان کرد: تولید کود فسفات در پروژه خراسان رضوی به میزانی است که مدیران آن از هم اکنون دغدغه تولید مازاد را دارند و ما به آنها اطمینان دادیم که نیاز داخلی کشور را از آنها خریداری کرده و در راستای حمایت از تولیدکننده داخلی، مازاد تولید آنها اجازه صادرات خواهد یافت.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.